Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pge
24.01.2014 11:53

Nowa inwestycja PGE pochłonie 11,5 mld zł

Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 megawatów w Elektrowni Opole.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prace rozpoczną się 1 lutego 2014 r. Jaki ma to sens zważywszy na planowany rozwój odnawialnych źródeł energii?

- _ Ewolucja otoczenia regulacyjnego rynku energii w Polsce i Europie zmienia postrzeganie inwestycji w źródła konwencjonalne _ - ocenia Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. W katalogu racjonalnych przesłanek do ponownej analizy decyzji inwestycyjnych spółka umieszcza wprowadzenie mechanizmów mocowych, racjonalizację wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2.

_ - Powyższe czynniki pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć na przepływy pieniężne _ , które decydują o opłacalności _ elektrowni konwencjonalnych, takich jak w Opolu. Obniżają one także ekspozycję na ryzyko niezadowalającego wykorzystania mocy nowych bloków _ - mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE.

Spółka podkreśla, że dzisiejszy model rynku nie generujący zachęt do inwestycji, zaczął się zmieniać. Wśród krajów, które wprowadziły mechanizmy tzw. rynku mocy, znajdują się: Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja oraz Polska. Wdrożony już w naszym kraju mechanizm Operacyjnej Rezerwy Mocy pozwala zakładać, że dzięki niemu, lub kolejnym rozwiązaniom w tym zakresie, zwiększy się opłacalność nowych jednostek konwencjonalnych.

_ - Uważamy, że przy racjonalnych założeniach projekt Opole II będzie generował przepływy finansowe zwiększające wartość grupy - _zapewnia prezes.

Inwestycję realizować będzie konsorcjum firm budowlanych Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power. Według porozumień rzekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018, a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pge, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, prosto z firm, gospodarka polska, z rynku
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz