Notowania

tauron
20.06.2013 14:36

Nowa inwestycja Tauronu. Wydadzą 600 mln zł

Tauron Ciepło podpisał dziś umowę na budowę nowego bloku energetycznego. Jednostka spalająca biomasę powstanie w Zakładzie Wytwarzania Tychy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)
Dariusz Lubera, prezes zarządu

*Tauron Ciepło podpisał dziś umowę z Elektrobudową na budowę bloku energetycznego o mocy 50 megawatów. Jednostka spalająca biomasę powstanie w Zakładzie Wytwarzania Tychy. Koszt inwestycji to niemal 600 milionów złotych. *

- _ Rozbudowa mocy wytwórczych w tyskim zakładzie jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych w tym roku przez Grupę Tauron _ - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - _ Po zakończeniu projektu tyskie źródło będzie dostosowane do zaostrzonych norm emisyjnych _ - podkreśla.

Jednostka będzie charakteryzować się bardzo wysoką, ponad 90 procentową sprawnością kotła, co przyczyni się do poprawy wskaźników ekologicznych. W 2016 r. - po zakończeniu inwestycji - emisja dwutlenku siarki w tyskim zakładzie będzie blisko siedmiokrotnie niższa niż obecnie, tlenków azotu spadnie ponad trzykrotnie, a pyłów niemal czterokrotnie.

_ - Dzięki inwestycjom zakład zmniejszy ponad dwukrotnie emisję dwutlenku węgla _ - mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Bilans mocy tyskiego zakładu po zakończeniu budowy bloku BC-50 w 2016 r. wyniesie 340 MWt oraz 90 MWe. Wartość zadania to 592,5 mln zł.

Inwestycja zostanie sfinansowana z kapitału zapasowego ustanowionego przez Walne Zgromadzenie, które w maju dokonało podziału zysku wypracowanego w 2012 roku. Na dywidendę przeznaczono 350,5 mln zł, a 1,084 mld zł zostało przekazane na finansowanie programu inwestycyjnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tauron obniża ceny energii. Opłaca im się? Giełdowi analitycy oceniają, że obniżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są uzasadnione i wskazują na spadek cen energii na rynku hurtowym i spadek cen zielonych certyfikatów.
Nie kupujemy dziur w ziemi. Mieszkania czekają Już ponad połowa kupujących wybiera mieszkania w ukończonych inwestycjach.
Tauron eksperymentuje. Są pierwsi w Polsce Energetyczna spółka uruchomiła instalację wychwytująca CO2. To pierwsze w kraju urządzenia działające na skale przemysłową.
Tagi: tauron, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz