Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Nowy pomysł PiS. Chcą wprowadzić nowy podatek w wysokości 65 proc.

0
Podziel się

Menadżerowie, odchodzący ze spółek Skarbu Państwa, zapłacą nowy podatek. PiS chce, by zostali oni obciążeni 65-procentowym podatkiem. Projekt zmian w prawie trafił w środę do Sejmu.

Nowy pomysł PiS. Chcą wprowadzić nowy podatek w wysokości 65 proc.
(Bartosz Krupa/East News)
bEigwiXV

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym zakłada, że pracownicy spółek, w których większość głosów na walnym zgromadzeniu ma Skarb Państwa, inne jego spółki albo jednostki samorządu, będą musieli płacić podatek w wysokości 65 proc. Obejmie on jednak nie ich standardowe pensje, ale odprawy.

I tak: gdy odprawa będzie wynikała z zakazu konkurencji, wówczas nowy podatek obejmie kwotę powyżej rocznego wynagrodzenia menedżera. Przy odprawie, wynikającej z wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę lub tzw. kontraktu menadżerskiego, fiskus zabierze już 65 proc. od kwoty powyżej 3-miesięcznego wynagrodzenia.

- Projekt ustawy zmierza do przeciwdziałania patologiom, polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów - napisano w uzasadnieniu do projektu.

bEigwiXX

Warto zwrócić uwagę, że projekt zakłada nowy podatek nie tylko dla spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Dziś w PKO BP, KGHM czy Grupie Azoty państwo nie ma ponad połowy akcji, ale ma zapewnioną większość w radzie nadzorczej. Oznacza to, że przepis poszerza grono potencjalnych nowych podatników o takich menedżerów jak Herbert Wirth czy Andrzej Klesyk.

- Projekt ustawy wywołuje pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu - dodano na końcu uzasadnienia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

bEigwiYy
business news
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)