Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obniżka cen gazu o 5 proc. URE zatwierdził nową taryfę

0
Podziel się:
Obniżka cen gazu o 5 proc. URE zatwierdził nową taryfę
(PGNiG)
bEJYDlRx

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę hurtową na paliwo gazowe dla PGNiG, podała spółka. Średnia cena paliwa gazowego została obniżona średnio o 5 proc. w przypadku gazu wysokometanowego oraz 4,9 proc. dla gazu zaazotowanego.

Taryfa obowiązuje wobec odbiorców obsługiwanych przez PGNiG SA. Są to odbiorcy hurtowi, czyli tacy, którzy kupują gaz do dalszej odsprzedaży, oraz najwięksi odbiorcy końcowi o rocznym zużyciu większym niż 25 mln m3. Nowa taryfa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2015 r.

"Zmiany cen gazu ziemnego są konsekwencją wciąż utrzymujących się niskich cen ropy naftowej i stosunkowo niskich cen gazu ziemnego na rynkach hurtowych w północno-zachodniej Europie, co efektywnie wpływa na obniżenie całkowitego kosztu pozyskania gazu ziemnego przez PGNiG SA, w porównaniu do kosztu, jaki był przyjmowany do aktualnie obowiązującej taryfy" - czytamy w komunikacie.

bEJYDlRz

Spółka przypomniała też, że realizuje program rabatowy dla największych odbiorców, a także dla odbiorców hurtowych, który obowiązuje do końca 2016 r., jednak nie dłużej niż do czasu zniesienia obowiązku taryfikowania. Wysokość rabatu odnosi się do aktualnych cen na Towarowej Giełdzie Energii i jest uzależniona od odbieranych ilości oraz równomierności poboru.

Notowania tygodniowe akcji PGNiG

Spółka tworzy odpisy, obniżające zyski

PGNiG poinformowało, że zawiązało odpisy aktualizujące, które obniżą wynik operacyjny za II kw. br. o ok. 377 mln zł, podała spółka.

Kwota odpisów obejmuje wartość środków trwałych w budowie dotyczących poszukiwania i oceny zasobów mineralnych - 266 mln zł, w tym spisanie sejsmiki i odwiertów negatywnych - 175 mln zł oraz wartość środków trwałych związanych z wydobyciem węglowodorów - 111 mln zł, podano również.

bEJYDlRF

"Odpisy aktualizujące są efektem cyklicznej oceny wartości odzyskiwalnej aktywów. Dokonanie odpisów na aktywach dotyczących poszukiwań i oceny zasobów mineralnych oraz na majątku wydobywczym wynika z analizy przyszłych przepływów pieniężnych, w której wzięto pod uwagę aktualne ścieżki cenowe produktów, spodziewane zmiany w otoczeniu regulacyjnym (w tym obciążeń podatkowych) oraz zaktualizowane, długoterminowe prognozy produkcji. Konieczność utworzenia odpisów zidentyfikowano jedynie na aktywach w Polsce" - wyjaśnia PGNiG.

W II kwartale 2015 roku rozwiązano odpis aktualizujący wartość zapasów gazu wysokometanowego w kwocie 25 mln zł. Saldo odpisu na dzień 30 czerwca 2015 roku wynosi 19 mln zł i wynika z utraty kaloryczności gazu w PMG Wierzchowice, przypomina spółka.

Przedstawione informacje są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione w dniu 14 sierpnia 2015 roku podczas publikacji raportu okresowego, podsumowano w komunikacie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

bEJYDlSa
business news
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)