Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OGN zbudowało największą na wyspach platformę

0
Podziel się:

Nadwodna część platformy (tzw. topside) powstała kosztem 250 mln dolarów.

Dennis Clark, prezes OGN
Dennis Clark, prezes OGN (OGN Group)

Stocznia w Newcastle, należąca do spółki OGN, której szefem jest * Dennis Clark (na zdj.), *zakończyła prace nad największą od lat platformą wiertniczą wyprodukowaną w Wielkiej Brytanii. Branża liczy jednak, że w związku ze wzrostem inwestycji na Morzu Północnym, kolejnych zleceń nie zabraknie.

Nadwodna część platformy (tzw. topside) powstała kosztem 250 mln dolarów na zlecenie amerykańskiej firmy naftowej Apache Corporation i trafi na złoże Forties.

To jedno z największych zleceń, jakie zrealizowały brytyjskie stocznie w ostatnich 25 latach. Zdaniem niektórych ekspertów potwierdza to powrót koniunktury inwestycyjnej na brytyjskim szelfie Morza Północnego.

Część fachowców przestrzega jednak, że rekordowe nakłady inwestycyjne w brytyjskim sektorze wydobywczym nie muszą iść w parze z ożywieniem na rynku stoczniowym. Po zakończeniu prac nad platformą, spółka OGN zmuszona była zwolnić większość spośród 2 tys. osób pracujących przy jej budowie. Obecnie stocznia w Newcastle buduje znacznie mniejszą platformę dla konsorcjum Talisman-Sinopec, ale zatrudnia przy tym 700 osób. Spółka nie ma na razie kolejnych zamówień.

Większość zleceń w tej branży trafia obecnie na rynki azjatyckie. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest fakt braku konkurencyjności czy fachowości ze strony brytyjskich i europejskich stoczni, ale niemożliwe w Unii Europejskiej subsydiowanie produkcji na szeroką skalę, stosowane na Bliskim czy Dalekim Wschodzie.

Rząd brytyjski próbuje walczyć z tym zjawiskiem poprzez nieformalne zachęty i naciski na naftowych inwestorów. - _ Pracujemy wspólnie z branżą nad wypracowaniem rozwiązań maksymalizujących korzyści dla brytyjskich producentów _ - napisał Departament ds. Przedsiębiorczości i Innowacji w opublikowanej w marcu tego roku strategii dla przemysłu naftowo-gazowego.

Celem strategii jest nie tylko intensyfikacja poszukiwań i wydobycia ropy i gazu na brytyjskim szelfie, ale również pobudzenie brytyjskiego sektora produkcyjnego i usługowego działającego na rzecz naftowych inwestorów.

Tegoroczne inwestycje w brytyjskie złoża ropy i gazu mają sięgnąć rekordowego poziomu 14 mld funtów i przebić poziom z ubiegłego roku o 2,5 mld funtów. Według rządowych szacunków kontrakty o wartości 10 mld funtów zawarte z brytyjskimi wytwórcami i usługodawcami mogłyby stworzyć nawet 10 tys. nowych miejsc pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Portfel długu CFB BPS 6 razy większy Spółka obsługuje wierzytelności o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł.
Fitch dobrze o PKN Orlen. Rating w górę Przychody ze sprzedaży w PKN ORlen za 2012 rok wyniosły 120 miliardów złotych wobec 107 miliardów w 2011 roku.
Apple ma proces z rządem USA. Zmowa cenowa? Twórca iPada staje przed zarzutami sztucznego podnoszenia cen e-boków.
business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)