Notowania

gch
23.03.2015 18:51

Operator Cinema City chce wykluczenia z obrotu na GPW

Zakończenie notowań na GPW pozwoli na uzyskanie oszczędności około 1 mln euro rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cinema City)

Spółka oszacowała, że zakończenie notowań na GPW pozwoli na uzyskanie oszczędności około 1 mln euro rocznie, w co wliczone są opłaty przekazywane do GPW, koszty doradców oraz koszty związane ze specjalistami.

Spółka Global City Holdings złożyła wniosek o wykluczenie akcji z obrotu na GPW - podała spółka w komunikacie.

Jako podstawę prawną złożenia wniosku spółka podała art. 5:53 i nast. holenderskiej ustawy z dnia 28 września 2006 r. o rynkach finansowych i ich nadzorze (Wft) oraz art. 56 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 56 ust. 6 polskiej ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Na początku lutego rada dyrektorów Global City Holdings zarekomendowała skup akcji przez spółkę po ok. 40 zł za akcję i wycofanie jej z GPW.

Spółka oszacowała, że zakończenie notowań na GPW pozwoli na uzyskanie oszczędności około 1 mln euro rocznie, w co wliczone są opłaty przekazywane do GPW, koszty doradców oraz koszty związane ze specjalistami.

Wycofanie Global City Holdings z giełdy popiera I.T. International Theatres Ltd. (ITIT), który bezpośrednio i pośrednio posiada 54,8 proc. akcji Global City Holdings.

W piątek 20 marca odbyło się NWZ, podczas którego rada dyrektorów dyskutowała z akcjonariuszami swoją rekomendację.

Spółka wcześniej informowała, że w dniach 21 marca-31 marca mogłoby mieć miejsce złożenie dokumentu w Komisji Nadzoru Finansowego oraz ogłoszenie wezwania do sprzedaży akcji. Od 24 kwietnia do 7 maja trwałyby zapisy na akcje spółki w wezwaniu.

Przeciwne wycofaniu z giełdy są m.in. fundusze emerytalne. Cztery fundusze - Nordea, PZU, Aviva i ING - zawarły umowę w zakresie ochrony praw akcjonariuszy mniejszościowych w związku z planem wycofania z obrotu publicznego akcji Global City Holdings. Fundusze stoją na stanowisku, że wycofanie z obrotu akcji Global City Holdings na warunkach przedstawionych przez spółkę odbyłoby się z poważną szkodą dla akcjonariuszy mniejszościowych. Po wycofaniu akcji z GPW papiery będą praktycznie niezbywalne, a akcjonariusze mniejszościowi zostaną pozbawieni oczekiwanego dostępu do informacji.

Notowania tygodniowe Global City Holdings na GPW

Zdaniem funduszy emerytalnych głównym beneficjentem wycofania akcji z notowań giełdowych i skupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych będzie największy akcjonariusz, gdyż skup akcji planowany jest po cenie znacząco niższej od wartości fundamentalnej spółki. Spółka zamierza wykorzystać istniejącą lukę w przepisach i wycofać akcje z giełdy bez uzyskania poparcia 80 proc. głosów na WZA, co jest standardowym wymogiem w przypadku spółek polskich i zagranicznych notowanych w dual-listingu.

Fundusze emerytalne uważają, że Global City Holdings jako spółka zamierzająca opuścić giełdę powinna spełnić takie same wymogi, jakie są określone w ustawie dla polskiej spółki, czyli konieczność uzyskania co najmniej 80 proc. głosów na WZA za taką uchwałą.

W akcjonariacie Global City Holdings, poza ITIT, znajdują się m.in. Aviva OFE (6,82 proc.), ING PTE (5,23 proc.) oraz Nordea OFE (5,06 proc.).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: gch, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz