Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orb
08.01.2015 11:53

Orbis kupił 46 hoteli. To największa transakcja w historii spółki

Wartość transakcji to ponad 142 miliony euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orbis SA)
Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Grupy Orbis

_ _- Wejście na te nowe, perspektywiczne rynki jest dla nas ogromną szansą na bardziej dynamiczny wzrost - mówi Gilles Clavie, prezes Grupy Orbis o przejęciu 46 hoteli w Europie Środkowej.

Grupa hotelowa Orbis sfinalizowała wczoraj zapowiadaną wcześniej transakcję przejęcia hoteli w 16 krajach Europy Środkowej, m.in. na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Cena transakcji to 142,3 miliona euro.

Jak podał Orbis, transakcja została sfinansowana w 80 procentach z kredytów i w 20 procentach ze środków własnych. Już na początku grudnia w Money.pl zapowiedział to Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Grupy Orbis. - _ Z czasem zapewne będziemy chcieli zastąpić ten kredyt emisją obligacji _ - dodał.

Zakup 46 hoteli to największa jednorazowa transakcja Grupy Orbis. Wątpliwości inwestorów budził fakt, że Orbis przejmuje hotele od sieci Accor, która jest jednocześnie największym akcjonariuszem w Orbisie.

- _ Gdy tylko pojawił się pomysł zakupu sieci hoteli, zleciliśmy ich wycenę zewnętrznej firmie Hospitality Valuation Services z Londynu, której zadaniem było sprawdzenie, czy proponowana cena jest uczciwa. Po analizie okazało się, że propozycja cenowa Accoru mieści się w dolnej części widełek z zamówionej przez nas wyceny, czyli 140-150 milionów euro. Drugą sprawą było porównanie wskaźników EV do EBITDA dla samej spółki oraz dla planowanej transakcji. Z obliczeń wyszło odpowiednio: 8,3x do 7,9x, więc można wnioskować, że umowa z Accorem generuje dodatkową wartość dla Orbisu _ - powiedział Money.pl Ireneusz Węgłowski.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Grupa skupia się na ekspansji głównie poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę i na inwestycjach w hotele własne.

Tagi: orb, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz