Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orbis ma ofertę kupna 46 hoteli z Europy Środkowej

0
Podziel się:

Oferta Accoru zapewnia spółce wyłączność na prowadzenie negocjacji.

Gilles Clavie, prezes grupy Orbis
Gilles Clavie, prezes grupy Orbis (Orbis S.A.)
bEIKWgOd

Orbis otrzymał od Accoru ofertę przejęcia sieci 38 istniejących oraz 8 planowanych hoteli zlokalizowanych w Europie Środkowej wraz z propozycją nowej umowy licencyjnej - podał Orbis w komunikacie. Zaproponowana przez Accor łączna cena wynosi 142,26 mln euro.

Orbis podał, że zgodnie z ofertą miałby przejąć udziały w spółkach zależnych, należących do Accor na Węgrzech: Accor Pannonia Hotels ZRT (99,92 proc. udziałów, obejmuje także hotele sieci Accor w Macedonii, Słowacji i Bułgarii), w Czechach: Katerinska Hotel SRO (100 proc. udziałów), w Rumunii: Accor Hotels Romania SRL (100 proc. udziałów) i w Polsce: Muranowska (100 proc. udziałów) oraz Hotek Polska (100 proc. udziałów).

Portfel 46 hoteli zawiera: 11 hoteli własnych (1.974 pokoje), 17 w dzierżawie (3.573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1.685 pokoi) i 7 we franczyzie (821 pokoi).

bEIKWgOf

Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget.

Oferta zapewnia Orbisowi wyłączność na prowadzenie negocjacji w okresie do 30 listopada 2014 roku.

Orbis podał, że wstępna analiza treści oferty wskazuje, iż wpisuje się ona w założenia strategii grupy. - _ Już od pewnego czasu analizowaliśmy możliwości rozwoju Grupy Orbis poprzez akwizycje. Co istotne, jesteśmy obecni w wielu kluczowych miastach Polski, a biznesowy segment rynku, na którym działamy, jest już w dużej mierze nasycony. Dlatego propozycja przejęcia hoteli w tych krajach wpisuje się w naszą strategię i ewentualna transakcja byłaby dla nas szansą na bardziej dynamiczny wzrost. Wiele z tych hoteli mieści się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Budapeszt czy Praga _ - powiedział Gilles Clavie, prezes Orbisu.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Grupa skupia się na ekspansji poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę oraz na inwestycjach w hotele własne.

bEIKWgOl

_ - Mamy już doświadczenie w przejęciu od Accoru hoteli należących do spółki Hekon w 2003 roku, zakończone pełnym sukcesem. Posiadamy również licencję na prowadzenie operacji pod markami należącymi do Accor na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W przypadku przejęcia hoteli w kolejnych 6 krajach odnotowalibyśmy skokowy wzrost biznesu - zarządzalibyśmy w sumie ponad 110 hotelami i umocnilibyśmy naszą pozycję największej sieci hotelowej w Europie Środkowej _ - dodał Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

W najbliższych tygodniach Orbis będzie analizował otrzymaną ofertę, zleci przeprowadzenie wyceny aktywów przez niezależnych doradców zewnętrznych oraz będzie prowadził rozmowy z Accor.

Następnie zarząd przedstawi radzie nadzorczej Orbis do zaakceptowania wniosek dotyczący przyjęcia bądź odrzucenia oferty.

Accor jest większościowym akcjonariuszem Grupy Orbis.

bEIKWgOm

Obecnie w strukturze Grupy Orbis funkcjonuje 68 hoteli (w tym 52 własne, 1 w dzierżawie, 3 w zarządzaniu oraz 12 franczyzowych), które zlokalizowane są w 32 dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce, na Litwie oraz na Łotwie.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIKWgOG
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)