Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orlen Upstream Canada dostał 453 mln zł kredytu z BGK

0
Podziel się:

Koncern w oczach ekspertów dysponuje dużą wiarygodnością.

Orlen Upstream Canada dostał 453 mln zł kredytu z BGK
(materiały prasowe)

Spółka zależna PKN Orlen otrzymała prawie pół miliarda złotych od Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozyskane pieniądze posłużą rozwojowi działalności w Kanadzie, gdzie koncern poszukuje i wydobywa węglowodory.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
podpisał umowę kredytową z Orlen Upstream Canada o wartości 150 mln dolarów kanadyjskich, co w przeliczeniu na złote daje około 453 mln.

Kredyt jest przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności i planów rozwojowych spółki w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów w Kanadzie.

"Zgodnie z założeniami dla obszaru poszukiwań i wydobycia, PKN Orlen planuje dalsze zwiększanie wydobycia w Kanadzie do 16 tys. baryłek dziennie oraz wzrost zasobów 2P do poziomu 53 mln baryłek w roku 2017" - czytamy w komunikacie.

Kredyt ma charakter krótkoterminowy i może być przedłużany na kolejne okresy. BGK podkreśla, że umowa wpisuje się w strategię banku, która zakłada współpracę z największymi polskimi przedsiębiorstwami o globalnym zasięgu.

- Polskie firmy coraz odważniej wychodzą poza rynek lokalny, by zwiększać swoją konkurencyjność. Budujemy naszą pozycję państwowego banku rozwoju i mamy potencjał, by do końca roku znacząco zwiększyć wartość naszego zaangażowania w ekspansję i eksport. Wkrótce także poprzez nasz fundusz kapitałowy - powiedział wiceprezes BGK Jacek Szugajew, cytowany w komunikacie.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł.

Sprzedaż grupy Orlen na przestrzeni ostatnich 10 lat (w tys. zł)

Rośnie zdolność kredytowa grupy

PKN Orlen w połowie maja otrzymał od agencji Eurorating wyższą ocenę wiarygodności kredytowej. Spółka zyskuje w oczach analityków dzięki wzrostowi marż rafineryjnych.

EuroRating podniósł perspektywę ratingu kredytowego nadanego PKN Orlen do stabilnej z negatywnej. Sam rating pozostał na dotychczasowym poziomie BBB.

"Do poprawy postrzegania perspektywy oceny wiarygodności kredytowej PKN Orlen SA przyczyniły się przede wszystkim sprzyjające spółce w ciągu ostatnich kwartałów czynniki makroekonomiczne - w tym przede wszystkim wzrost marż rafineryjnych. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w istotnej poprawie osiąganych przez płocki koncern znormalizowanych (tj. oczyszczonych ze zdarzań jednorazowych) wyników finansowych oraz przepływów z działalności operacyjnej. Przy jednoczesnym niewielkim spadku zadłużenia skutkowało to obniżeniem relacji długu netto do EBITDA" - czytamy w komunikacie.

Jakkolwiek EuroRating spodziewa się, że obserwowane w ciągu ostatnich miesięcy wysokie marże rafineryjne (będące częściowo pochodną spadku cen ropy) są - wobec utrzymującego się nadmiaru mocy produkcyjnych w rafineriach europejskich - na dłuższą metę nie do utrzymania, to agencja oczekuje, że cały bieżący rok powinien być dla grupy PKN Orlen bardzo korzystny pod względem osiąganych wyników finansowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)