Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
26.03.2015 09:55

Orlen zakłada wzrost cen ropy i utrzymanie marż

Koncern planuje budowę ponad 30 stacji paliw w Polsce, Niemczech i Czechach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen)
Dariusz Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen

W segmencie detalicznym planowana jest budowa łącznie ponad 30 stacji paliw w Polsce, Niemczech i w Czechach oraz rebranding kilkudziesięciu stacji Bliska w Polsce. Na inwestycje spółka wyda 3,5 mld zł.

PKN Orlen zakłada, że na skutek ożywienia gospodarczego, w dłuższej perspektywie nastąpi wzrost cen ropy. Ocenia też, że poziom marży downstream będzie porównywalny - podała spółka w raporcie rocznym.

- W otoczeniu makroekonomicznym w dłuższej perspektywie zakładamy wzrost cen ropy naftowej w efekcie spodziewanego ożywienia gospodarczego oraz porównywalny poziom marży downstream - poinformował cytowany w raporcie Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes spółki ds. finansowych.

Według spółki, ceny ropy ustabilizują się na obecnych poziomach, po czym ruszą do góry wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym.

Wzrost konsumpcji paliw i produktów petrochemicznych ma pozwolić na utrzymanie modelowej marży downstream na porównywalnych poziomach rok do roku, mimo wzrostu cen ropy.

W 2015 roku, zgodnie ze strategią, Orlen wyda na inwestycje 3,8 mld zł, z czego 2,5 mld zł zostanie zaalokowane w projekty rozwojowe.

Spółka poinformowała, że w ramach działalności inwestycyjnej w obszarze downstream planowana jest kontynuacja budowy instalacji Odazotowania i Odpylania oraz instalacji Odsiarczania Spalin w Elektrociepłowni w Płocku, budowa instalacji Metatezy w Płocku, budowa nowej instalacji PE3 w Unipetrolu, zakończenie budowy CCGT we Włocławku oraz rozpoczęcie budowy CCGT w Płocku.

W segmencie detalicznym planowana jest budowa łącznie ponad 30 stacji paliw w Polsce, Niemczech i w Czechach oraz rebranding kilkudziesięciu stacji Bliska w Polsce.

Notowania tygodniowe PKN Orlen

W obszarze wydobycia nastąpić ma realizacja kolejnych projektów poszukiwawczych gazu łupkowego w Polsce oraz optymalizacja nakładów na prace wydobywcze w Kanadzie uwzględniające aktualne notowania ropy i gazu.

Spółka zapowiada, że zakres postojów remontowych w 2015 roku będzie mniejszy w porównaniu do roku poprzedniego.

Korzystnie przedstawiają się też skutki zmian legislacyjnych. Jędrzejczyk zwraca uwagę, że dzięki nowej ustawie o zapasach obowiązkowych spółka będzie w stanie uwolnić część kapitału pracującego, co wpłynie pozytywnie na jej przepływy operacyjne.

- Drugi element to szara strefa - oczekujemy że nowe regulacje, czyli konieczność złożenia depozytów i uzyskania koncesji na prowadzenie działalności związanej z handlem paliwami, spowodują, iż szara strefa będzie w Polsce systematycznie malała - powiedział.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pkn, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz