Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orlen dementuje doniesienia o współpracy z Rosjanami

0
Podziel się:

Doniesienia moskiewskiego dziennika wywołały szybką reakcję szefa koncernu Jacka Krawca i Ministerstwa Skarbu Państwa.

Orlen dementuje doniesienia o współpracy z Rosjanami
(Orlen)
bEJdWQFx

Moskiewski dziennik _ Wiedomosti _ poinformował, że PKN Orlen prosi Rosnieft - państwowy koncern rosyjski - o zwiększenie dostaw ropy, a w zamian oferuje część swoich akcji, rafinerię Mazeikiu Nafta i pomoc w budowie w Europie sieci stacji paliwowych Rosjan. Nie długo trzeba było czekać na reakcję władz płockiego koncernu i ministerstwa skarbu państwa, które jednoznacznie uznały te informacje za nieprawdziwe.

- _ Sytuacja grupy Orlen jest bardzo stabilna, nie zamierzamy sprzedawać żadnych aktywów. Ze zdumieniem przeczytaliśmy doniesienia rosyjskiego portalu. Pojawienie się tego typu "rewelacji" w dniu walnego zgromadzenia spółki nie można uznać za przypadkowe _ - powiedział Jacek Krawiec (na zdjęciu), prezes zarządu PKN Orlen. Również Ministerstwo Skarbu Państwa podkreśla, że informacje dziennika są fałszywe.

_ - Koncern nie bierze i nie jest zainteresowany udziałem w projekcie sprzedaży paliw na Białorusi, w Polsce i w Niemczech, który miałaby funkcjonować pod marką Rosnieft. Nie są też prowadzone żadne rozmowy z firmą Rosnieft na temat innych kontraktów na dostawy ropy dla PKN Orlen _ - napisano w komunikacie spółki.

bEJdWQFz

Koncern podał, że w rosyjskiej informacji wymieniono i powiązano ze sobą różne, rzekomo prowadzone projekty z kwestią podpisanych ostatnio kontraktów z firmą Rosnieft na zakup ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz w Czechach. PKN Orlen zapewnia, że zawarcie tych kontraktów _ nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami koncernu wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów _.

Spółka poinformowała, że proces zawarcia kontraktu na długoterminowe zakupy ropy naftowej do Polski, zainicjowany w związku z wygasaniem obowiązujących umów, został zakończony w lutym 2013 roku. Natomiast proces zakupu ropy naftowej do Czech został zakończony w czerwcu bieżącego roku.

_ - Informacje o realizacji wyżej wymienionych procesów, od samego początku aż do chwili zawarcia kontraktów, były przekazywane do: komitetu ds. monitoringu dostaw ropy, rady nadzorczej PKN Orlen oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, natomiast uprawnione organy państwowe na bieżąco monitorowały realizację tych procesów _ - napisano w oświadczeniu. Dodano, że spółka będzie domagać się sprostowania.

Resort podkreśla, że informacje dotyczące zacieśnienia współpracy pomiędzy PKN Orlen a rosyjską spółką Rosnieft są nieprawdziwe i niezgodne z rzeczywistymi zamiarami polskiej spółki oraz jej głównego akcjonariusza - Skarbu Państwa.

bEJdWQFF

W komunikacie resort poinformował, że zarówno ministerstwo, rada nadzorcza Orlenu, jak i właściwe organy państwowe _ na bieżąco monitorowały i monitorują wszystkie procesy związane z kontraktowaniem surowców oraz relacje spółki z zagranicznymi kontrahentami . - Jedyne kontakty PKN Orlen i Rosnieft w ostatnich miesiącach dotyczyły zawarcia kontraktów terminowych na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku oraz Republice Czeskiej _ - napisano w komunikacie.

_ Wiedomosti _ podają, że na razie Rosnieft zastanawia się nad rzekomą propozycją Orlenu. Według dziennika rosyjski koncern, _ gdyby chciał, mógłby kupić cały PKN Orlen, jednak nikt mu na to nie pozwoli _. Powołując się na _ źródło zbliżone do jednej ze stron rozmów _, _ Wiedomosti _ przekazują, że PKN Orlen chciałby zawrzeć z Rosnieftem długoterminowy kontrakt na dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń.

_ - Aby jeszcze bardziej zainteresować (rosyjski) koncern państwowy, zaproponowano mu kupienie udziałów w samym PKN Orlen, litewską Mazeikiu Nafta o maksymalnej mocy 15 mln ton i wspólny projekt w sferze realizacji produktów naftowych na trasie Berlin-Warszawa-Brześć pod marką Rosnieftu _ - cytuje gazeta swojego rozmówcę.

_ - Wiedomosti _ podkreślają, że _ osoba zbliżona do Rosnieftu informacje te potwierdza _. _ O ofercie PKN Orlen wie urzędnik z Ministerstwa Energetyki. Żadnych szczegółów negocjacji rozmówcy nie ujawniają. Wskazana osoba jedynie wskazała, że koncern rozpatruje propozycję PKN Orlen _ - pisze rosyjski dziennik.

bEJdWQFG

Zobacz, jak kształtuje się cena akcji PKN Orlen od początku tego tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Akcjonariusze przesadnie nie zareagowali na całe zamieszanie wokół tej sprawy. Papiery koncernu podczas wczorajszej sesji zyskały na wartości 1,09 procent, a dzisiaj tracą jedynie 0,6 procent.

Zysk netto Orlenu w pierwszym kwartale wyniósł 149,3 mln zł wobec oczekiwanych przez analityków 114 mln zł. Jest jednak dużo niższy w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, gdy wyniósł 1,26 miliarda złotych. Pogorszenie widać również w przychodach grupy, która w pierwszych trzech miesiącach sprzedała swoje produkty i usługi za 27,472 miliarda złotych wobec 29,247 miliarda złotych przed rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Orlen wierci ósmy otwór w poszukiwaniu gazu z łupków Planowana głębokość otworu to ok. 4020 metrów. Prace wiertnicze potrwają 60 dni.
PKN Orlen podpisał kontrakt na dostawy ropy do czeskiego Unipetrolu Według PKN Orlen, dostawy realizowane przez Rosnieft Oil mogą pokryć od 60 do 100 proc. zapotrzebowania Unipetrolu na surowiec
PKN Orlen zakończył ważny zabieg PKN Orlen zakończył pierwszy zabieg szczelinowania hydraulicznego na poziomym odcinku otworu poszukiwawczego zlokalizowanego w Syczynie na Lubelszczyźnie.
bEJdWQGa
business news
prosto z firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)