Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orlen inwestuje w gaz ziemny 1,7 mld złotych

0
Podziel się:

- Znaczenie tego surowca dla naszego koncernu będzie rosnąć w kolejnych latach - zapowiedział prezes spółki.

Orlen inwestuje w gaz ziemny 1,7 mld złotych
(Orlen)

PKN Orlen zawarł umowy na zakup gazu ziemnego z sześcioma dostawcami: ENOI, RWE Supply & Trading, Vitol SA, Vattenfall Energy, Mercuria Energy Trading oraz z PGNiG Sales & Trading. - _ Znaczenie tego surowca dla naszego koncernu będzie rosnąć w kolejnych latach. Dlatego zależy nam, by aktywnie uczestniczyć w procesie zmian na rynku gazu i mieć relacje z dostawcami tego paliwa w kraju i za granicą _ - tłumaczy decyzję prezes Jacek Krawiec (na zdjęciu)._ _

Szacunkowa wartość umów przekracza 1,7 mld zł. Mają one charakter krótkoterminowy i są zgodne z praktyką kontraktową na płynnych rynkach Europy Zachodniej. Orlen, podpisując umowy z wieloma dostawcami gazu, zapewnia sobie płynność w dostawach nawet w wypadku, gdyby któryś z kontrahentów miał problemy z przesyłem surowca.

Orlen coraz aktywniej działa na rynku gazu w Polsce. W tym roku PKN Orlen został także członkiem Towarowej Giełdy Energii (TGE), co umożliwi bezpośredni udział w obrocie hurtowym, a także zwiększy gotowość spółki do wykorzystania potencjału płynącego z procesu liberalizacji sektora gazowego w naszym kraju.

_ _

_ - Z naszego punktu widzenia kolejnym warunkiem niezbędnym dla dalszej liberalizacji sektora gazowego jest rozwój infrastruktury, a w szczególności połączeń transgranicznych, a także rozwiązanie kwestii kontraktów długoterminowych poprzez wprowadzenie zapisów umożliwiających uzupełnienie części zapotrzebowania na giełdzie, poza obowiązującą umową - _tłumaczy Jacek Krawiec.

Sprawdź notowania PKN Orlen na warszawskiej giełdzie:

zzz

W czwartym kwartale 2013 roku spółka wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 27,7 mld zł wobec 31,2 mld rok wcześniej. Z kolei w tym czasie strata netto powiększyła się z 451 mln do 479 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)