Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orlen negocjuje z czeskim rządem. "Rozważane różne scenariusze"

0
Podziel się:

W ocenie płockiego koncernu na wyniki Unipetrolu wciąż negatywny wpływ mają bardzo wysokie koszty wsparcia energii odnawialnej.

Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen
Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen (Orlen)

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec (na zdjęciu) spotkał się z przedstawicielami władz w Czechach. Tematem negocjacji są możliwości strategicznej współpracy pomiędzy czeskim rządem a Unipetrolem - spółką należącą do grupy płockiego koncernu.

Aktualizacja 14:20

- _ Minister Mladek zaproponował utworzenie grupy roboczej, której głównym celem byłoby wypracowanie optymalnego modelu dalszej współpracy oraz poszukiwanie rozwiązań problemów, które są kluczowe dla przemysłu w Czechach _ - relacjonuje prezes Jacek Krawiec.

PKN Orlen przypomina, że Unipetrol nieustannie stara się minimalizować wpływ negatywnych czynników makroekonomicznych, które od lat oddziałują na całą gospodarkę czeską. Na wyniki wciąż negatywny wpływ mają bardzo wysokie koszty wsparcia energii odnawialnej. Poza tym nadal widoczne są próby odzyskania pozycji przez firmy działające w szarej strefie, zajmujące się nielegalnym handlem paliwami.

Jak tłumaczy spółka, celem spotkania było omówienie działalności grupy Orlen na rynku czeskim oraz bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju segmentu rafineryjnego i petrochemicznego.

_ - Sytuacja w sektorze rafineryjnym w Europie pozostaje pod presją niekorzystnych czynników makroekonomicznych, dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiedniego środowiska biznesowego dla działalności w Czechach _ - tłumaczy Krawiec. Według niego dialog pomiędzy PKN Orlen a czeskimi władzami, w celu rozważania różnych scenariuszy dotyczących dalszych planów rozwoju, jest bardzo istotny.

_ - Po spotkaniu wiemy, które z działań nie idą w parze z interesami rządu czeskiego _ - podkreślił prezes płockiego koncernu. Krawiec zaznaczył, że PKN Orlen określił opcje, które _ z punktu widzenia grupy Orlen mogłyby być brane pod uwagę w celu poprawy sytuacji jak i te, które powinny być wyeliminowane. _

Próbowaliśmy dowiedzieć się jakie opcje i scenariusze rozwoju sytuacji w Czechach wchodzą w grę_ . - Na tym etapie nie mamy nic do dodania ponad to, co przekazaliśmy w komunikacie. O efektach rozmów będziemy informować, gdy grupa robocza, której utworzenie zostało zaproponowane przez czeskiego Ministra Przemysłu i Handlu, wypracuje konkretne rekomendacje czy rozwiązania - poinformowało Money.pl biuro prasowe spółki. _

PKN Orlen od 2005 roku jest większościowym akcjonariuszem czeskiej spółki Unipetrol. Ma 62,99 procent akcji grupy, w skład której wchodzą dwie rafinerie w Kralupach i Litvinovie.

Zysk netto PKN Orlen wyniósł w pierwszym kwartale 2014 roku 64 mln złotych. Wynik jest gorszy niż rok wcześniej, gdyż wówczas spółka zarobiła 149 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)