Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orlen upstream
16.09.2013 11:45

Orlen Upstream planuje przejęcie kanadyjskiej spółki

Spółka zależna płockiego koncernu podpisała umowę w sprawie przejęcia firmy TriOil Resources Ltd, zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen Upstream)
Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream

_ - TriOil to nie tylko atrakcyjne aktywa, ale także niezwykle profesjonalny zespół fachowców - _ zaznaczył Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.

aktualizacja: 12:26

Łączna wartość transakcji opiewa na około 735,7 mln zł. Jej zamknięcie może nastąpić do końca listopada tego roku - poinformował płocki koncern. Na podstawie umowy Orlen Upstream International B.V., spółka zależna Orlen Upstream, kupi wszystkie wyemitowane akcje zwykłe serii A TriOil, stanowiące 100 proc. jej kapitału zakładowego. Akcjonariusze TriOil otrzymają 2,85 dol. kanadyjskich (czyli około 8,73 zł) w gotówce za każdą posiadaną akcję zwykłą. Analitycy pozytywnie oceniają transakcję, ponieważ TriOil może być przejęta po cenie niższej niż obecny jej kurs na giełdzie, który wynosi 3,06 dol. kanadyjskich.

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński ocenia, że złożenie przez PKN Orlen oferty kupna kanadyjskiej spółki TriOil to dobry i przemyślany projekt, gdyż daje polskiej spółce dostęp do know how w zakresie poszukiwań gazu i ropy naftowej.

_ - Wydaje się, że to dobrze przemyślany projekt, który oprócz tego, że dotyczy zyskownej spółki, to stwarza szansę, aby know how w zakresie poszukiwań gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego, a także ropy, które w Ameryce Północnej i w Kanadzie jest na najwyższym światowym poziomie, transplantować na rynek krajowy. To bardzo dobra, ciekawa i perspektywiczna oferta _ - powiedział dziennikarzom minister Karpiński.

PKN Orlen zaznaczył w komunikacie, że oferta przejęcia została zaakceptowana przez radę dyrektorów spółki TriOil i będzie rozpatrywana przez jej akcjonariuszy._ - Zawarcie umowy to pierwszy krok w kierunku zakupu kanadyjskiej spółki. Do finalizacji transakcji niezbędne jest uzyskanie zgody akcjonariuszy TriOil, którzy podejmą decyzję na walnym zgromadzeniu planowanym w listopadzie _ - wyjaśnił płocki koncern.

PKN Orlen podał, że wcześniej przy wsparciu doradców przeprowadzono szczegółowe analizy sytuacji finansowej, podatkowej, prawnej, technicznej i oceny środowiskowej TriOil._ - W przypadku jej nabycia uzyskujemy dostęp do produkujących złóż i jednocześnie dywersyfikujemy geograficznie portfel naszych aktywów. Transakcja zapewni nam również transfer know how z rozwiniętego i zaawansowanego technologicznie rynku kanadyjskiego _ - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes spółki Jacek Krawiec.

Podkreślił, że PKN Orlen _ nadal pozostanie silnie zaangażowany w poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce _. _ Właśnie zakończyliśmy ósmy odwiert i przygotowujemy się do kolejnego zabiegu szczelinowania hydraulicznego, tym razem w Berejowie na Lubelszczyźnie _ - dodał szef płockiego koncernu.

Według prezesa Orlen Upstream Wiesława Prugara, przejęcie TriOil wprowadzi płocki koncern _ do grona producentów ropy naftowej i gazu ziemnego _. _ Akwizycja rozszerzy również nasze kompetencje w zakresie prowadzenia projektów wydobywczych i umożliwi operowanie na zagranicznych rynkach. TriOil to nie tylko atrakcyjne aktywa, ale także niezwykle profesjonalny zespół fachowców, co jest istotne w osiąganiu synergii w ramach realizowanych przez nas w tej chwili projektów oraz poszukiwania dalszych możliwości rozwoju _ - oświadczył szef Orlen Upstream.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/9/m240905.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/orlen;zabezpieczyl;dostawy;do;czech;za;ponad;20;miliardow;zlotych,156,0,1331100.html) *Orlen zabezpieczył dostawy do Czech za ponad 20 miliardów złotych * Umowa została podpisana podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Według płockiego koncernu, TriOil w ostatnich latach _ zanotowała dynamiczny wzrost _ - w 2012 r. wydobycie węglowodorów wzrosło o 65 proc. w porównaniu z 2011 r.; z kolei w pierwszych dwóch kwartałach 2013 r. średnie dzienne wydobycie na poziomie około 4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy było dwukrotnie wyższe niż w porównywalnym okresie 2012 r.

_ - W ostatnich latach TriOil prowadziła również działania zmierzające do zwiększenia obszaru, w którym posiada udziały. Główna część działalności rozciąga się na powierzchni obejmującej około 3,5 tys. km kw., z czego 1,1 tys. km kw. to obszary formacji geologicznych nasycone węglowodorami, z których prowadzone jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego _ - zaznaczył w komunikacie PKN Orlen.

Łączna kwota do zapłaty w gotówce przez Orlen Upstream International wynosi około 183,7 mln dol. kanadyjskich (czyli około 562,9 mln zł), a uwzględniając zadłużenie netto wraz z kapitałem pracującym, łączna wartość transakcji odzwierciedlająca wartość nabywanego przedsiębiorstwa wynosi około 240,1 mln dol. kanadyjskich, czyli około 735,7 mln zł (zakładając nabycie wszystkich akcji wynikających z rozliczenia opcji TriOil możliwych do realizacji przy oferowanej cenie za akcje).

_ _

Orlen Upstream to spółka celowa PKN Orlen powołana do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Posiada ona 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Orlen Uspteram International BV.

Notowania grupy PKN Orlen na GPW w ostatnich trzech miesiącach

TriOil z siedzibą w calgary (Kanada) jest spółką uczestniczącą w poszukiwaniach i wydobyciu ropy naftowej oraz gazu zimnego. Notowana jest na kanadyjskiej giełdzie papierów wartościowych TSX Venture Exchange.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef PKN Orlen: Unipetrol nie sprzeda Paramo Taką deklarację złożył Dariusz Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, który jest właścicielem spółki paliwowej działającej w Czechach.
Policzyli zasoby ropy i gazu na świecie Największy potencjał kryje Bliski Wschód, Europa jest na końcu zestawienia.
Egipt winien firmom naftowym 6 mld dolarów Naftowi giganci wstrzymali inwestycje, ale szef tymczasowego rządu przekonuje, że są bliscy porozumienia.
Tagi: orlen upstream, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz