Notowania

orlen
21.06.2013 10:31

ORLEN zabezpieczył dostawy do Czech za ponad 20 miliardów złotych

Umowa została podpisana podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Dostawy mogą pokryć od 60 % do 100% zapotrzebowania UNIPETROL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen/mat.pras.)
Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN

Umowa została podpisana podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Dostawy mogą pokryć od 60 % do 100% zapotrzebowania UNIPETROL w zależności od ekonomiki dostaw kontraktowych względem aktualnych warunków na rynku ropy. - _ Stabilność dostaw jest niezwykle istotna szczególnie w przypadku rynku czeskiego _ – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN.

Ropa zostanie dostarczona do Czech przez Rosneft Oil Company rurociągiem „Przyjaźń”. Umowa obowiązuje od 1 lipca 2013 do 30 czerwca 2016 roku. Kontrakt przewiduje dostawę około 8 mln ton ropy naftowej, a szacunkowa wartość kontraktu wyniesie około 20,4 mld złotych.

- _ Po przeprowadzonych wnikliwych analizach podjęliśmy decyzję o kontraktacji długoterminowej do Czech. Bezpośredni kontrakt z producentem gwarantuje nam stabilność dostaw, a jest to dla nas niezwykle istotne, szczególnie w przypadku rynku czeskiego, gdzie musimy funkcjonować w trudnym otoczeniu biznesowym – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN . _

Wspomniana atmosfera wokół polskiego koncernu u naszych południowych sąsiadów nie jest najlepsza. Sprzedanie osiem lat temu udziałów Unipetrol Orlenowi, dla wielu polityków w Pradze do dziś to wielki błąd. PKN też skarży się na brak wsparcia czeskich władz, praktyki monopolistyczne i szarą strefę. Głos w sprawie zabrał też prezydent Milosz Zeman, który przyznał, że sprawa PKN Orlen jest problemem. Tłumaczył, że wstrzymanie produkcji w rafinerii prze firmę zagraniczną musi budzić negatywne reakcje.

PKN Orlen miał w I kwartale 2013 roku 149,3 mln zł zysku wobec 1,26 mld zł przed rokiem. Oznacza to spadek aż o 88 procent w skali roku. Oczekiwania analityków wahały się w okolicach 104 mln zł.

Przychody grupy w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosły 27 472 mln zł wobec 29 247 mln zł przed rokiem. Jest to wynik najgorszy od ponad półtora roku. Średnio w kwartale spółka generowała sprzedaż na poziomie 29 793 mln zł. Może się więc okazać, że po raz pierwszy od 4 lat całoroczny przychód paliwowego giganta spadnie. Jeszcze w 2010 roku zysk Orlenu wykazany w sprawozdaniu finansowym to blisko 2,5 miliarda.

PKN ORLEN zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w Grupie ORLEN wyniósł 28 mln ton. Firma posiada największą w Europie Centralnej sieć blisko 2 700 stacji paliw zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie. Dysponuje również, na terenie całego kraju, 10 koncesjami na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego, zarówno w złożach konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą wydobywać więcej gazu i ropy Powstał specjalny zespół. Jesienią 2013 roku ma przedstawić pierwsze wnioski ze swoich prac.
Gigant z GPW wydał ponad 300 milionów Realizacja programu inwestycji określonego w strategii grupy PKN Orlen do 2017 r. wyniosła w I kw. 2013 r. ponad 300 mln złotych.
Wielkie plany ekspansji paliwowego koncernu Spółka planuje poszukiwania ropy i gazu w Kazachstanie i Rosji, a wydobycie w Iraku i Pakistanie.
Tagi: orlen, business news, wiadomości, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz