Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orlen
24.09.2014 14:00

Orlen znów wierci w poszukiwaniu gazu z łupków

Poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów zmienionej strategii koncernu na najbliższe lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)

Orlen Upstream rozpoczął odwierty w Nowym Stręczynie (koncesja Wierzbica w gminie Cyców) w województwie lubelskim. Jest to jedenasty otwór koncernu w poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnych w Polsce. Łączne nakłady inwestycyjne koncernu na segment wydobycia w najbliższych latach wynieść mogą 3,2 mld zł.

_ - Nowy Stręczyn jest kolejną, czwartą już lokalizacją w której wykonany zostanie otwór horyzontalny, mający na celu zbadanie możliwości produkcji gazu ziemnego z występujących w tym rejonie formacji łupkowych. Spodziewamy się, że prace wiertnicze w gminie Cyców potrwają około miesiąca. Planujemy w tym okresie osiągnąć łączną głębokość - liczoną wzdłuż trajektorii otworu - 4100 metrów. Jeśli wszystko pójdzie według planów, zabieg szczelinowania w tej lokalizacji wykonamy w drugim półroczu 2015 roku - _ powiedział prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.

Na początku września spółka zakończyła prace wiertnicze w miejscowości Minkowice w powiecie świdnickim, skąd do Nowego Stręczyna przetransportowano urządzenie wiertnicze. Po jego montażu i mobilizacji załogi, pierwsze czynności w otworze wykonano w poniedziałek.

_ Obecnie trwają także prace w odwiercie Stoczek-OU1K, gdzie po zabiegu szczelinowania hydraulicznego przeprowadzany jest test produkcyjny. Równolegle zespół Orlen Upstream przygotowuje lokalizację nowego otworu badawczego, zaplanowanego w obrębie koncesji Wołomin _ - poinformował Orlen.

Poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów znowelizowanej w lipcu br. strategii PKN Orlen na lata 2014-2017. Strategia zakłada kontynuację poszukiwań złóż węglowodorów na terenach koncesyjnych w Polsce, a także intensyfikację prowadzonego od 2013 r. wydobycia w Kanadzie. Łączne nakłady inwestycyjne koncernu na segment wydobycia w najbliższych latach wynieść mogą 3,2 mld zł.

W latach 2014-2017 na rozwój koncernu przeznaczona zostanie kwota 10,8 mld zł z czego: 6,4 mld zł na segment rafineryjny, petrochemiczny i energetyczny. 3,2 mld zł na wydobycie oraz 1,2 mld zł na sieć sprzedaży detalicznej. Z kolei na prace modernizacyjne związane z utrzymaniem wysokiej sprawności instalacji oraz wypełnianiem wymogów regulacyjnych alokowano kwotę 5,5 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
"Najbliższe pół roku decydujące dla łupków" Odwierty prowadzone w tym czasie przybliżą odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest komercyjne wydobycie gazu łupkowego - uważa Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.
Rząd zadbał o bezpieczeństwo energetyczne? Do Polski wpływa obecnie około 30 mln m3 gazu na dobę w tym 20 mln m3 ze Wschodu.
Tagi: orlen, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz