Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp
20.06.2013 12:30

Oto jak Polskie Koleje Górskie sfinansują zakup PKL

Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, co umożliwi jej pozyskanie środków na sfinansowanie zakupu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)
Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister transportu

Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, co umożliwi jej pozyskanie środków na sfinansowanie zakupu Polskich Kolei Linowych - poinformował wiceminister transportu Zbigniew Rynasiewicz.

Pod koniec maja PKP SA sprzedały spółkę PKL Polskim Kolejom Górskim za 215 mln zł. Założycielami PKG są: miasto Zakopane, gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Finansowanie transakcji zapewnia fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny.

Posłowie Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk, Piotr Szeliga, Edward Siarka i Andrzej Romanek pytali dziś, w jaki sposób zostały zabezpieczone interesy Skarbu Państwa przy sprzedaży PKL.

Rynasiewicz poinformował, że kapitał zakładowy PKG ma być podwyższony w drodze emisji nowych akcji i w ten sposób spółka pozyska pieniądze na sfinansowanie zakupu PKL. Nowe akcje obejmie podmiot z grupy kapitałowej Mid Europa Partners.

Wiceminister transportu zaznaczył, że jeżeli umowa sprzedaży nie wejdzie w życie, to Polskie Koleje Górskie będą zobowiązane do uiszczenia opłaty gwarancyjnej w wysokości 21,5 mln zł na rzecz PKP SA. _ - Opłata ta jest zabezpieczona aktem dobrowolnego podania się egzekucji przez Polskie Koleje Górskie oraz gwarantowana przez ministerstwo _ - dodał.

Rynasiewicz zaznaczył, że chodzi o sytuacje, w których np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wyda zgody na koncentrację z powodu _ okoliczności leżących po stronie Polskich Kolei Górskich _ lub kiedy PKG nie dopełni wszystkich czynności w dniu zamknięcia sprzedaży.

Wiceminister transportu zapewnił, że _ wszystkie interesy gmin, samorządu Podhala są zabezpieczone w tej transakcji _. _ - Całość transakcji jest przedmiotem analizy określonych służb. Jej zamknięcie nastąpi po uzyskaniu wszystkich opinii instytucji, które powinny dbać o czystość tego rodzaju działań _ - dodał.

Przyszłej emisji akcji Polskich Kolei Górskich sprzeciwiają się zakopiańscy radni. Obawiają się, że gminy - udziałowcy Polskich Kolei Górskich - utracą kontrolny pakiet akcji w spółce.

Władze PKG deklarują, że chcą zbudować na bazie kolei górskich ofertę turystyczną, która będzie konkurencyjna wobec zagranicznych ośrodków.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz w Krynicy. W 2011 roku spółka osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. Prywatyzacja PKL ma zapewnić środki na spłatę części zadłużenia polskiej kolei. W tym roku PKP SA musi spłacić około 1 mld zł z około 4,5 mld zł swojego długu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie Koleje Linowe sprzedane. A to nie koniec zmian w PKP Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.
PKP sprzedaje dworce Dworce zostały wystawione na sprzedaż w ramach programu Dworzec na własność.
Wartość transakcji może sięgnąć 9 mld funtów Brytyjski rząd podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż udziałów w spółce Urenco, producencie paliwa nuklearnego założonego w latach 70. wspólnie z rządami niemieckim i holenderskim.
Tagi: pkp, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz