Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oto jak Polskie Koleje Górskie sfinansują zakup PKL

0
Podziel się:

Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, co umożliwi jej pozyskanie środków na sfinansowanie zakupu.

Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister transportu
Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister transportu (PAP/Paweł Kula)

Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, co umożliwi jej pozyskanie środków na sfinansowanie zakupu Polskich Kolei Linowych - poinformował wiceminister transportu Zbigniew Rynasiewicz.

Pod koniec maja PKP SA sprzedały spółkę PKL Polskim Kolejom Górskim za 215 mln zł. Założycielami PKG są: miasto Zakopane, gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Finansowanie transakcji zapewnia fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny.

Posłowie Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk, Piotr Szeliga, Edward Siarka i Andrzej Romanek pytali dziś, w jaki sposób zostały zabezpieczone interesy Skarbu Państwa przy sprzedaży PKL.

Rynasiewicz poinformował, że kapitał zakładowy PKG ma być podwyższony w drodze emisji nowych akcji i w ten sposób spółka pozyska pieniądze na sfinansowanie zakupu PKL. Nowe akcje obejmie podmiot z grupy kapitałowej Mid Europa Partners.

Wiceminister transportu zaznaczył, że jeżeli umowa sprzedaży nie wejdzie w życie, to Polskie Koleje Górskie będą zobowiązane do uiszczenia opłaty gwarancyjnej w wysokości 21,5 mln zł na rzecz PKP SA. _ - Opłata ta jest zabezpieczona aktem dobrowolnego podania się egzekucji przez Polskie Koleje Górskie oraz gwarantowana przez ministerstwo _ - dodał.

Rynasiewicz zaznaczył, że chodzi o sytuacje, w których np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wyda zgody na koncentrację z powodu _ okoliczności leżących po stronie Polskich Kolei Górskich _ lub kiedy PKG nie dopełni wszystkich czynności w dniu zamknięcia sprzedaży.

Wiceminister transportu zapewnił, że _ wszystkie interesy gmin, samorządu Podhala są zabezpieczone w tej transakcji _. _ - Całość transakcji jest przedmiotem analizy określonych służb. Jej zamknięcie nastąpi po uzyskaniu wszystkich opinii instytucji, które powinny dbać o czystość tego rodzaju działań _ - dodał.

Przyszłej emisji akcji Polskich Kolei Górskich sprzeciwiają się zakopiańscy radni. Obawiają się, że gminy - udziałowcy Polskich Kolei Górskich - utracą kontrolny pakiet akcji w spółce.

Władze PKG deklarują, że chcą zbudować na bazie kolei górskich ofertę turystyczną, która będzie konkurencyjna wobec zagranicznych ośrodków.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz w Krynicy. W 2011 roku spółka osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. Prywatyzacja PKL ma zapewnić środki na spłatę części zadłużenia polskiej kolei. W tym roku PKP SA musi spłacić około 1 mld zł z około 4,5 mld zł swojego długu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie Koleje Linowe sprzedane. A to nie koniec zmian w PKP Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.
PKP sprzedaje dworce Dworce zostały wystawione na sprzedaż w ramach programu Dworzec na własność.
Wartość transakcji może sięgnąć 9 mld funtów Brytyjski rząd podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż udziałów w spółce Urenco, producencie paliwa nuklearnego założonego w latach 70. wspólnie z rządami niemieckim i holenderskim.
business news
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)