Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa naftowa
31.01.2015 07:24

Paliwowy gigant Chevron traci zyski przez tanią ropę

Koncern Chevron w czwartym kwartale zeszłego roku zarobił o 30 procent mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chevron mat.pras.)

Koncern Chevron w czwartym kwartale zeszłego roku zarobił na czysto 3,9 miliarda dolarów - to aż o 30 procent mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku. W sumie roczne dochody spółki skurczyły się o ponad dwa miliardy dolarów. To w głównej mierze efekt spadających cen ropy naftowej - tłumaczy dyrektor generalny Chevrona John Watson (na zdjęciu). Amerykański koncern to niejedyna ofiara coraz niższych cen ropy.

W sumie firma odnotowała za cały 2014 rok zysk na poziomie 19,2 miliardów dolarów, zaś rok wcześniej było to 21,4 miliarda dolarów. Do gorszego wyniku finansowego przyczynił się przede wszystkim czwarty kwartał 2014 roku. Wszystko za sprawą gwałtownie spadających cen ropy.

Wczoraj cena ropy crude kształtowała się na poziomie około 45 dolarów za baryłkę, podczas gdy jeszcze w połowie 2014 roku przekraczała ona wartość 100 dolarów. Drastyczne spadki cen tego surowca w czwartym kwartale spowodował brak decyzji OPEC w sprawie ograniczenia produkcji w obecnym roku.

Jak zapowiedział John Watson, firma wchodzi w nowy rok przygotowana finansowo na dalsze gwałtowne zmiany cen surowca na rynku.

Tak pikowały ceny ropy w ostatnim półroczu:

Nie tylko Chevron traci przez tanią ropę. Wynik gorszy od oczekiwanego odnotował też holendersko-brytyjski Shell, który przedwczoraj jako pierwszy spośród naftowych gigantów opublikował dane finansowe za zeszły rok. Choć zysk Shella w 2014 roku był większy niż rok wcześniej (wzrósł z 2,9 do prawie 3,3 miliarda dolarów), to był on gorszy od prognoz rynkowych (zapowiadały one nawet 4,1 miliarda dolarów dochodu).

Z tego powodu Shell zapowiedział już, że obetnie budżet na inwestycje o 15 miliardów dolarów, które chciał wykorzystać w ciągu trzech najbliższych lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ropa naftowa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz