Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PCC P4 zbuduje największy w Polsce zakład produkujący...

0
Podziel się:

Zakład powstający koło Wrocławia będzie produkował 42 tysiące ton kwasu monochlorooctowego rocznie. Postawi go to w gronie światowych potentatów.

wiceprezes PCC Rokita, Rafał Zdon
wiceprezes PCC Rokita, Rafał Zdon (PCC Rokita)

Koszt nowej inwestycji to 270 milionów złotych, z czego prawie 67 milionów to dotacja przyznana przez Ministerstwo Gospodarki. Inwestorem jest spółka PCC P4 należąca do holdingu PCC Rokita, której wiceprezesem jest Rafał Zdon (na zdjęciu) . Największy w naszym kraju zakład produkujący kwas monochlorooctowy powstanie w Brzegu Dolnym koło Wrocławia.

Do inwestycji i rozbudowy mocy produkcyjnych zachęcają bardzo dobre wyniki chemicznej grupy po pierwszym półroczu. Zysk na działalności operacyjnej wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku o 35 procent. Wyniósł 46,3 miliony złotych. Złożyła się na to sprzedaż na poziomie niecałych 600 milionów złotych.

_ - Będzie to innowacyjny na skalę światową zakład wytwarzania kwasu o wysokiej czystości _- tłumaczy Szymon Gross, prezes PCC P4. - _ Będzie produkował aż 42 tysięcy ton kwasu rocznie, co stawia go w jednym szeregu ze światowymi potentatami _ - dodaje.

Dla porównania jeden z dwóch największych na świecie producentów MCAA - firma CABB - wykorzystuje dwie instalacje w Niemczech w sumie mogące wyprodukować 130 tys. ton MCAA rocznie. Drugi potentat na rynku - firma Akzo Nobel posiada w Holandii instalację, która po ostatniej rozbudowie pozwala uzyskać ponad 100 tys. ton na rok. Produkcja MCAA ulokowana jest też w Indiach i Chinach, jednak tamtejsze zakłady są znacznie mniejsze, a jakość produktu finalnego znacznie odbiega od standardów europejskich dostawców. Istniejące instalacje w Stanach Zjednoczonych są natomiast na ogół mocno przestarzałe a niektóre operują na wycofywanej już technologii.

Pochodne kwasu monochlorooctowego MCAA wykorzystywane są w wielu branżach, m.in. w przemyśle spożywczym, w substancjach zagęszczających, kosmetycznym na przykład w produkcji szamponów czy środków higieny osobistej, w przemyśle farbiarskim do sztucznych barwników i pigmentów. Używany jest także do produkcji leków, środków przeciwbólowych oraz witaminy B6.

Spółka znajdzie odbiorców kwasu zarówno w Europie, jak i krajach obu Ameryk. Zdaniem PCC Rokita rosnące zapotrzebowanie na farmaceutyki, coraz większa konsumpcja produktów wysokoprzetworzonych oraz zainteresowanie bezołowiowymi, nietoksycznymi środkami zmiękczającymi do PCW, gwarantuje stabilny wzrost zapotrzebowania na MCAA.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
manager
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)