Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pcc rokita
02.04.2013 06:00

PCC Rokita sprzedaje obligacje po 100 złotych

Wiceprezes PCC Rokita deklaruje, że spółka będzie regularnie emitować obligacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PCC Rokita)

Sto złotych - za taką najmniejszą kwotę drobny inwestor będzie mógł w przyszłym tygodniu zapisać się na obligacje spółki chemicznej PCC Rokita. Może liczyć na zysk w wysokości 7,5 procent w skali roku.

(na zdjęciu Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita)

Od wtorku 2. kwietnia do czwartku 11. kwietnia inwestorzy będą mogli zapisywać się na obligacje największej na Dolnym Śląsku spółki chemicznej PCC Rokita. To już czwarta emisja papierów dłużnych przez firmę, której rynek akcji na razie nie interesuje. Jak podkreśla w rozmowie z Money.pl jej wiceprezes Rafał Zdon, spółka chce być obecna przede wszystkim na rynku Catalyst. I zaskakuje niskim poziomem minimalnej inwestycji, 100 złotych za papier.

- _ To już nasza czwarta emisja i z pewnością będą kolejne. Chcemy, by inwestorzy mieli świadomość naszej ciągłej obecności na rynku kapitałowym _ - zaznacza Rafał Zdon. - _ Zaczęliśmy proponować obligacje korporacyjne inwestorom indywidualnym, gdy jeszcze żadna spółka tego nie robiła. Teraz uruchomiliśmy dla nich specjalny portal internetowy PCCInwestor.pl, publikujemy swoje raporty co kwartał, tak jak spółki notowane na GPW. Wszystko po to, by posiadacze obligacji byli na bieżąco z tym, co dzieje się w spółce - tłumaczy . _

Jego zdaniem zachętą dla inwestorów powinno być oprocentowanie obligacji, 7,5 procent w skali roku, czyli atrakcyjniejsze od obecnego poziomu lokat bankowych. Papiery zostaną wykupione po trzech latach, a ich posiadacze będą dostawać odsetki co kwartał.

Spółka chemiczna PCC Rokita jest obecnie jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku. Zatrudnia około 1,4 tysiąca osób, a w swojej ofercie ma ponad 250 produktów. Jak wynika z ostatniego raportu Rokity, w ubiegłym roku spółka miała ponad 1 miliard złotych przychodów oraz wypracowała zysk netto na poziomie 266,4 miliona złotych.

Pozyskane z emisji obligacji 25 milionów złotych PCC Rokita chce przeznaczyć na inwestycje do końca 2014 roku, we wszystkich swoich działach produkcyjnych: Rokopole, Kompleks Chlorowy i Chemia Fosforu.

Rafał Zdon przypomina, że dotychczasowe emisje papierów dłużnych przez PCC Rokitę cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych, zawsze kończyły się one redukcją zapisów. Teraz na rynku Catalyst cieszą się ponadprzeciętną płynnością. Co ciekawe, około połowa drobnych posiadaczy obligacji Rokity to osoby w wieku 40-60 lat, a około 8 procent do osoby po 70. roku życia. To różnica w porównaniu do rynku akcji, gdzie wśród inwestorów indywidualnych dominują osoby młodsze.

Na rynku obligacji korporacyjnych Catalyst dominują w tej chwili spółki z sektora finansowego, energetycznego i deweloperskiego. Jak podaje firma Corporatebonds.pl, jego wartość może w tym roku skoczyć z 90 do ponad 100 miliardów złotych.

Tagi: pcc rokita, business news, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz