Notowania

pcc rokita
05.06.2014 15:42

PCC Rokita w sześć lat wydała 700 milionów złotych

- Ostatnie pięć lat to nie był łatwy czas dla gospodarki, a jednak w tym okresie nasze przychody rosły średniorocznie o 10 procent, a EBITDA o 30 procent - punktuje dla Money.pl Rafał Zdon, wiceprezes spółki PCC Rokita.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PCC Rokita)

- _ Ostatnie pięć lat to nie był łatwy czas dla gospodarki, a jednak w tym okresie nasze przychody rosły średniorocznie o 10 procent, a EBITDA ( zysk przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji, przyp. red .) o 30 procent _ - punktuje dla Money.pl Rafał Zdon, wiceprezes spółki PCC Rokita, na której akcje od dzisiaj mogą zapisywać się inwestorzy giełdowi.

- _ Biznes PCC Rokita jest oparty o trzy kompleksy produkcyjne, dzięki czemu dostarczamy produkty chemiczne dla wielu branż gospodarki, takich jak przemysł meblarski, tworzyw sztucznych, budowlany, samochodowy, chemiczny, metalurgiczny, agro, czy spożywczy. To pozwala nam spokojniej funkcjonować w każdej fazie cyklu koniunkturalnego _ - wyjaśnia wiceprezes Rokity.

- _ Dodatkowo, ponoszone od lat inwestycje (700 milionów złotych w ostatnich sześciu latach) pozwoliły nam wprowadzić do oferty szereg chemicznych produktów specjalistycznych, które charakteryzują się wyższą i stabilniejszą marżą. Ich udział w naszych skonsolidowanych przychodach to już około jedna trzecia _ - dodaje.

Jedna z największych w Polsce fabryk chemicznych jeszcze w czerwcu ma pojawić się na GPW w Warszawie, a już od dziś inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na jej akcje. Zapisy dla drobnych graczy potrwają do poniedziałku (9 czerwca). Cena emisyjna akcji została ustalona na 33 złote (pierwotnie cena maksymalna była o trzy złote wyższa).

W ofercie publicznej PCC Rokita do inwestorów może trafić 1 389 731 sprzedawanych akcji spółki oraz 1 588 265 nowo emitowanych akcji. Wartość nowej emisji może sięgnąć więc około 52,4 miliona złotych. Jej głównym celem jest pozyskanie środków na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych, zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu oraz na badania i rozwój.

Co jednak, jeśli nie uda się osiągnąć zaplanowanych wpływów? Wiceprezes PCC Rokita nie obawia się takiej sytuacji. - _ Od kilku lat mamy zdywersyfikowane źródła finansowania rozwoju, pochodzące m.in. z kredytów bankowych i regularnie przeprowadzanych publicznych emisji obligacji. Także inwestycje zaplanowanych na ten rok i kolejne lata będą finansowane z różnych źródeł _ - odpowiada na pytanie Money.pl Rafał Zdon.

W 2013 roku grupa PCC Rokita miała przychody na poziomie 1,1 miliarda złotych. Zysk operacyjny wyniósł 77,2 miliona złotych, a zysk z działalności kontynuowanej 58,3 miliona złotych. Od 2006 roku PCC Rokita wypłaca 100 procent zysku w formie dywidendy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pcc rokita, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, ipo, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz