Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pendolino w polsce
26.06.2014 13:59

Pendolino w Polsce. Wyjazd na tory wciąż możliwy jeszcze w grudniu

Formalne porozumienie między producentem pociągów a PKP ma zostać podpisane jutro albo w poniedziałek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe PKP Intercity)

Szybki wniosek o homologację, arbitraż w sprawie kar i dopuszczalna prędkość 250 kilometrów na godzinę - to najważniejsze ustalenia po negocjacjach w sprawie pociągów Pendolino. Formalne porozumienie między producentem a PKP ma zostać podpisane jutro albo w poniedziałek. Jak mówi rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska (na zdjęciu), przewoźnikowi zależało na dwóch sprawach.

- _ Nasza propozycja opierała się na tym, aby pociąg był shomologowany do prędkości 250 kilometrów na godzinę, czyli tej prędkości, która była już osiągnięta na polskich torach w ubiegłym roku. Druga rzecz dotyczyła tego, by pociąg był przystosowany do poruszania się po infrastrukturze, która w Polsce jest dostępna, czyli po systemie ERTMS 1 _ (elektronicznym systemie zarządzania ruchem - red.) - mówi Zuzanna Szopowska.

Porozumienie oznacza, że wyjazd szybkiego pociągu na polskie tory w grudniu tego roku jest jeszcze możliwy. By tak się stało, producent musi jednak złożyć wnioski o homologację do końca lipca.

- _ Biorąc pod uwagę to, że Urząd Transportu Kolejowego deklaruje, że ma około dwóch miesięcy na przejrzenie pełnej dokumentacji przez Alstom, powinniśmy odebrać pociągi we wrześniu, tak, aby móc jeszcze nimi pojeździć przed grudniem, sprawdzić wszystkie pojazdy i przygotowanie naszej obsługi. Tak, aby w połowie grudnia pociągi mogły wjechać na tory _- tłumaczy Szopowska.

Negocjacje między PKP a Alstomem toczą się od marca. Producent uznał, że prowadzenie testów homologacyjnych na prędkość 250 kilometrów na godzinę jest niemożliwe ze względu na zły stan torów. Przewoźnik groził z kolei karami za opóźnienia w dostawie gotowych do jazdy pociągów.

Gorąca atmosfera wokół superszybkich pociągów

Dwa dni temu _ Dziennik Gazeta Prawna na _pisał, że pojawił się problem z Pendolino. Gazeta podała, że testowany pociąg miał problem z wjazdem na dworzec Warszawa Centralna i zahaczył o słup trakcyjny.

Intercity zdementowało te doniesienia zaznaczając, że _ pociąg nigdy nie przejeżdżał przez Dworzec Warszawa Centralna ani przez linię średnicową, która w ostatnim czasie była remontowana _.

PKP Intercity kupiło 20 pociągów Pendolino, które będą jeździć między innymi na trasach z Warszawy do Krakowa, Katowic, Wrocławia i Trójmiasta. Wartość całego kontraktu, dotyczącego zakupu pociągów i budowy zaplecza technicznego, to 2,64 miliarda złotych.

Zakup 20 składów Pendolino to jeden z głównych punktów programu modernizacji składów PKP Intercity. W ciągu ostatniego roku przewoźnik podpisał też umowy na dostawę 20 pociągów od bydgoskiej PESY i kolejnych 20 od nowosądeckiego Newagu. Składy te mają rozpędzać się do 160 kilometrów na godzinę. W sumie te trzy modele pociągów będą stanowiły około 20 procent całego taboru, którym dysponuje Intercity.

Przewoźnik remontuje też używane lokomotywy i wagony. Jak mówi Paweł Hordyński, członek zarządu spółki do spraw finansowych i taborowych, to największe inwestycje po trwającym dekadę okresie stagnacji.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/81/m211025.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zmiana;rozkladu;pkp;intercity;juz;15;czerwca,233,0,1557737.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiana rozkładu PKP Intercity. Szczegóły
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m290560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pendolino;w;polsce;kiedy;pkp;intercity;chce;wyjasnien;od;producenta,224,0,1535712.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kiedy Pendolino w Polsce? Chcą wyjaśnień
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m281069.jpg ) ] (http://tech.money.pl/przemysl/artykul/pendolino-w-polsce-kiedy-pociag-wyjedzie-na-trasy,251,0,1474811.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kiedy pojedziemy Pendolino? Jest data
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m290055.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wakacje;2014;nowy;rozklad;jazdy;pociagow,148,0,1563796.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowy rozkład jazdy pociągów. Szczegóły
Tagi: pendolino w polsce, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz