Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pesa ma szanse na duży kontrakt z Niemcami

0
Podziel się:

Bydgoski wytwórca pojazdów szynowych podpisze we wrześniu umowę z berlińskim operatorem szybkiej kolei miejskiej S-Bahn.

Tomasz Zaboklicki, prezes PESA
Tomasz Zaboklicki, prezes PESA (PESA mat.pras.)

Bydgoski wytwórca pojazdów szynowych Pesa podpisze we wrześniu umowę z berlińskim operatorem szybkiej kolei miejskiej S-Bahn.

Sprawę ujawnił wicepremier Janusz Piechociński po spotkaniu z kierownictwem firmy. Zapowiedział też, że będzie obecny na targach branżowych InnoTrans, podczas których ma dojść do podpisania kontraktu. Sama spółka nie wypowiada się w tej sprawie.

Przedmiotem rozmów Piechocińskiego był też kontrakt, który bydgoska firma zawarła w zeszłym roku z rosyjskim Uraltransmaszem. Pierwsze z zamówionych 120 tramwajów wyjechały na ulice Moskwy na początku czerwca. Do końca roku Pesa ma przekazać łącznie 70 pojazdów, a pozostałe - do marca przyszłego roku.

Rzecznik spółki Michał Żurowski powiedział, że kontrakt jest realizowany. - _ Pan premier, tak jak każdy odpowiedzialny polityk, który zajmuje się całą gospodarką, może być zatroskany tak jak i my o sytuację, która nie sprzyja robieniu biznesów, o sytuację kryzysową za naszą wschodnią granicą. Ale w tej chwili to, co podpisaliśmy, to co zostało zawarte w kontrakcie na 120 tramwajów dla Moskwy, realizujemy _ - oświadczył.

Żurowski nie chciał jednak wypowiadać się ws. ewentualnego kontraktu z Niemcami. Odmówił też komentarza na temat dalszego losu porozumienia między Pesą a rosyjskim przedsiębiorstwem Uralwagonzawod.

W lipcu, jeszcze przed nałożeniem przez UE sankcji na Rosję, Pesa podpisała list intencyjny z Uralwagonzawodem w sprawie powołania w Rosji wspólnego przedsiębiorstwa produkującego tramwaje, lokomotywy, wagony i inne pojazdy elektryczne.

Uralwagonzawod z siedzibą w miejscowości Niżny Tagił (Obwód Swierdłowski) jest jednym z największych kompleksów naukowo-przemysłowych w Rosji, w skład którego wchodzi ponad 20 firm produkcyjnych, instytutów naukowo-badawczych i biur konstrukcyjnych. W zakładach koncernu produkowane są głównie wagony towarowe i pojazdy wojskowe, m.in. czołgi i pojazdy opancerzone.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)