Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pesa
08.06.2014 07:00

Pesa w Rosji. Pierwsze tramwaje jeżdżą już po Moskwie

Do końca roku do stolicy trafi 70 maszyn, a cały kontrakt dotyczy produkcji 120 pojazdów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PESA mat.pras.)
Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu Pesy

Do Moskwy trafiły pierwsze tramwaje polskiej firmy Pesa. Inauguracyjny przejazd odbył się pierwszego czerwca. Rosyjska stolica zamówiła łącznie 120 takich maszyn.

Pierwszy tramwaj Fokstrot zainaugurował kursowanie na linii nr 6 Bratcewo - Metro Sokoł, a obecnie jeździ ich kilka. Linia należy do najbardziej uczęszczanych, codziennie korzysta z niej ponad 45 tysięcy mieszkańców Moskwy.

Kontrakt na dostawę tramwajów do rosyjskiej stolicy został zawarty w czerwcu 2013 roku pomiędzy bydgoską Pesą, Uraltransmaszem, a zamawiającym Mosgostransem. Przewiduje on dostarczenie 120 tramwajów. Do końca roku ma zostać przekazane 70 pojazdów, a pozostałe do marca 2015 roku.

Tramwaje Fokstrot mają długość ponad 26 metrów i szerokość 2,5 metrów. Mieszczą 190 osób, w tym 60 na miejscach siedzących. Poruszają się z maksymalną prędkością 75 km/h. Charakteryzują się niewielkim poziomem szumów w czasie jazdy.

W pojazdach zastosowano m.in. nowoczesne systemy napędowe, wydajne akumulatory pozwalające na jazdę na krótkim odcinku bez zasilania trakcyjnego, hamulce elektrohydrauliczne, systemy antypoślizgowe w trakcie rozruchu i hamowania, klimatyzację i centralne komputery.

Moskwa jest drugim miastem w Rosji, gdzie kursują pojazdy z bydgoskiej fabryki. Od 2012 roku tramwaje Swing jeżdżą po Kaliningradzie.

- _ Tramwaj z Pesa będzie więc najnowocześniejszym w Rosji. Obecnie w naszym kraju nie są eksploatowane podobne pojazdy - szybkie i niskopodłogowe _ - powiedział obecny na konferencji inaugurującej kontrakt, Aleksiej Tiszajew, dyrektor Urałwagonzawod.

Pod koniec maja bydgoska Pesa zawarła inny znaczący kontrakt. Spółka poinformowała, że PKP Intercity zamówiła 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych o łącznej wartości 1,3 miliarda złotych. Będą one przystosowane do prędkości 160 km/h.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pesa, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, prosto z firm, gospodarka polska, z rynku, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz