Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pesa
09.12.2013 14:09

PESA wygrała przetarg wart 358 mln zł

Do tej pory przetargi na dostawy nowych tramwajów dla Krakowa wygrywała niemiecka firma Bombardier Transportation. Tym razem jest inaczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PESA mat.pras.)
Tomasz Zaboklicki, prezes PESA

Bydgoska PESA, której od lat szefuje założyciel Tomasz Zaboklicki (na zdjęciu), wygrała przetarg na dostawę 36 niskopodłogowych, przegubowych tramwajów, ogłoszony przez krakowskie MPK. Producent zaproponował cenę za pojazdy wynoszącą ponad 358 mln zł brutto.

Oferta bydgoskiej firmy spełniła wszystkie wymagane kryteria i uzyskała najwyższą ocenę w takich kryteriach, jak cena, gwarancja jakości na tramwaje oraz parametry techniczne.

Oprócz niej do przetargu zgłosili się dwaj inni krajowi producenci: Solaris Bus & Coach z Bolechowa i Newag z Nowego Sącza oraz niemiecki Stadler Pankow.

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zamawia 36 niskopodłogowych, przegubowych wagonów tramwajowych o długości około 40 metrów. Jak wyjaśnił rzecznik przewoźnika Marek Gancarczyk, nowe pojazdy zostaną skierowane na najbardziej obciążone linie nr 4 i 24. Na razie nie jest znana data podpisania umowy z dostawcą tramwajów.

Do tej pory przetargi na dostawy nowych tramwajów dla Krakowa wygrywała niemiecka firma Bombardier Transportation. Od 2000 roku dostarczyła ona 74 nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje.

W sumie krakowski przewoźnik podsiada ponad 260 tramwajów, z czego niemal połowa to pojazdy z obniżoną podłogą.

To kolejne zlecenie dla polskich miast realizowane przez PESĘ. Trwa dostarczanie 30 niskopodłogowych tramwajów Twist dla spółki Tramwaje Śląskie, obsługujących całą aglomerację. Umowa w tej sprawie została podpisana w zeszłym roku, a producent ma 24 miesiące na realizację kontraktu.

PESA dostarcza także regularnie tramwaje do stolicy. Na mocy podpisanych w marcu i październiku tego roku umów w przyszłym roku spółka ma dostarczyć do stolicy 75 tramwajów nowej generacji typu Jazz - w tym 45 dwukierunkowych. Pierwsze dostawy zaplanowano na lipiec 2014 r. Jednocześnie cały czas realizowany jest kontrakt dostaw tramwajów typu Swing, które dostarczane są od trzech lat. W sumie po Warszawie jeździ już 186 Swingów.

To zdecydowanie dobry rok dla PESY. 22 listopada tego roku w Berlinie niemiecka kolej Deutsche Bahn zamówiła u polskiego producenta 36 spalinowych zespołów trakcyjnych przeznaczonych dla komunikacji regionalnej w sieci Sauerland. Wartość kontraktu to 120 mln euro. To zresztą nie pierwsze zlecenie realizowane dla Deutsche Bahn. W 2012 roku firma złożyła zamówienie o wartości 1,2 mld euro. Był to najwyższy kiedykolwiek podpisany kontrakt firmy.

PESA obecna jest w następujących państwach: Białoruś, Czechy, Kazachstan, Litwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Ukraina, Węgry, Włochy. Spółka nie jest notowana na giełdzie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pesa, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, prosto z firm, gospodarka polska, z rynku
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz