Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE chce być samodzielnym operatorem elektrowni jądrowej

Spółka przygotowuje kolejną serię spotkań z potencjalnymi partnerami strategicznymi projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

PGE chce być docelowo samodzielnym operatorem elektrowni jądrowej, rozstrzygnięcia przetargu na inżyniera kontraktu - doradcę technicznego projektu spodziewamy się w III kwartale - mówili przedstawiciele spółki na posiedzeniu sejmowej komisji ds. energetyki.

Na zdjęciu prezes PGE, Marek Woszczyk.

Zadaniem w tym projekcie jest budowa kompetencji operatorskich. Chodzi o to, żeby docelowo PGE była w pełni samodzielnym operatorem elektrowni jądrowej - mówił wiceprezes PGE Dariusz Marzec. Jak dodał, _ działając w najlepszym interesie akcjonariuszy _, z uwagi na kierunki polityki UE, głównie klimatycznej, nie można stawiać na scenariusz pełnej swobody w produkcji z węgla.

Tłumacząc motywy rozwijania projektu jądrowego Marzec podkreślał, że biorąc pod uwagę determinację UE, spółka musi być _ poważnie zainteresowana _ tym, aby jej produkcja była oparta zarówno na wysokosprawnych źródłach konwencjonalnych, jak i źródłach bezemisyjnych (wiatr i atom). Przypomniał, że PGE rozwija moce oparte na energetyce wiatrowej.

P.o. prezesa spółki PGE EJ1 Jacek Cichosz poinformował z kolei, że cztery konsorcja zostały zakwalifikowane w postępowaniu na inżyniera kontraktu-doradcę technicznego. Powtórzył, że ostateczny termin składania ofert to 17 lutego. W jego opinii, przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w III kwartale 2014 r.

Cichosz poinformował również, że spółka przygotowuje kolejną serię spotkań z potencjalnymi partnerami strategicznymi projektu. Wskazał, że dzięki przyjęciu przez rząd programu jądrowego, spółka może przystąpić do określenia warunków brzegowych współpracy z partnerem strategicznym, by je przedstawić potencjalnym chętnym. Partner docelowo wniesie - poza kapitałem - wiedzę i doświadczenie z takich projektów budowy i eksploatacji, przynajmniej na wczesnym etapie - wyjaśniał.

Cichosz dodał, że do końca II kwartału 2014 r. powinny być już znane wyniki analiz sieciowych - dotyczących możliwości przyłączenia do sieci elektrowni jądrowych, które PGE EJ1 prowadzi wspólnie ze spółką PSE Innowacje.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska zauważyła z kolei, że z powodu ambitnych celów UE Polska na pewno nie uniknie dyskusji o dywersyfikacji paliw do wytwarzania energii. Jak oceniła, bez energetyki jądrowej Polsce nie uda się sprostać wyzwaniom związanym z zaspokojeniem potrzeb energetycznych przy poszanowaniu środowiska.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Janusz Włodarski poinformował, że PAA zatrudniła już 37 kandydatów na inspektorów dozoru jądrowego. PAA jest dozorem, a inspektorzy będą nadzorować cały proces przygotowania i budowy elektrowni. Włodarski podkreślił, że Agencja szacuje, iż będzie do tego potrzebować 40 inspektorów. Dodał, że przygotowanie inspektora zajmuje 4-5 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m262099.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wazna;decyzja;w;sprawie;programu;jadrowego,246,0,1457910.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Budowa elektrowni jądrowej zablokowana?
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m262253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zrezygnowal;z;budowy;gazociagu;jamal-europa;ii,13,0,1473293.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gazprom zrezygnował z wielkiej inwestycji
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m214090.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/o;atomie;zdecydujemy;w;referendum,139,0,1472651.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie referendum ws. atomu?
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m296395.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/opoznienia;w;inwestycjach;na;26;mld;zlotych;lobbysci;paralizuja;resort;gospodarki,127,0,1471103.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Opóźnienia w inwestycjach na 26 mld złotych. Lobbyści paraliżują resort gospodarki
Tagi: elektrownia atomowa w polsce, pge, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz