Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGE i Kompania Węglowa uzgodniły warunki ważnej umowy

0
Podziel się:

Kontrakt dotyczy dostawy węgla do bloków energetycznych w elektrowni w Opolu.

PGE i Kompania Węglowa uzgodniły warunki ważnej umowy
(East News/Stefan Maszewski/REPORTER)

Polska Grupa Energetyczna oraz Kompania Węglowa poinformowały o zakończonych w środę negocjacjach. Dotyczyły one dostaw węgla kamiennego dla projektu inwestycyjnego Opole II. Jak dotąd firmy nie podały szczegółów kontraktu.

_ - Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej informuje, iż w dniu 31 lipca 2013 r. w wyniku toczących się negocjacji pomiędzy PGE a Kompanią Węglową zostały uzgodnione podstawowe warunki umowy na dostawy węgla kamiennego dla projektu inwestycyjnego Opole II _" - podała spółka w komunikacie.

Pod koniec czerwca Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Elektrowni Opole. Zobowiązały się wtedy do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla kamiennego wydobywanego przez Kompanię Węglową dla Elektrowni Opole, w tym w szczególności dla bloków objętych nową inwestycją oraz ewentualnego zaangażowania Kompanii Węglowej w realizację projektu Opole II, w szczególności zaangażowania kapitałowego.

Wcześniej, w kwietniu, PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki - podawała wówczas PGE. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu powstała. Aktualnie PGE pracuje nad możliwościami poprawy efektywności projektu.

Rozbudowę należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW za ponad 11,5 mld zł brutto ma zrealizować konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa.

W reakcji m.in. na te doniesienia kurs akcji spółki w dniu dzisiejszym rośnie o ponad 2 procent. Tym samym znajduje się w gronie spółek, które dzisiaj radzą sobie najlepiej. Do takiego wzrostu przyczyniły się z pewnością pozytywne nastroje panujące na warszawskiej giełdzie. Ten natomiast spowodowany jest pozytywnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu nie tylko w Polsce.

Notowania spółki PGE podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak dotąd spółka nie podała wyników za drugi kwartał 2013 roku. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku spółka wygenerowała 7,8 miliarda złotych przychodów. W pierwszym kwartale 2012 roku miały one wysokość 7,9 miliarda złotych, zatem były nieznacznie niższe. Wzrosły za to koszty własne sprzedaży, co przełożyło się na niższy rok do roku o 25,7 procent zysk netto. Wyniósł on 1,2 miliarda złotych.

Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej pod względem zainstalowanych mocy wytwórczych oraz wolumenu produkcji. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, do którego należy 61,89 procent akcji. Pozostałe 38,11 procent akcji znajduje się w wolnym obrocie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)