Notowania

pkn
04.07.2013 13:56

PGE ma miliard złotych z emisji obligacji

To już kolejna oferta skierowana do inwestorów instytucjonalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Stefan Maszewski/REPORTER)

Zapisy na nową emisję obligacji koncernu PGE ponad trzykrotnie przekroczyły ich liczbę. Inwestorzy kupili papiery warte 1 miliard złotych.

To już kolejna oferta notowanej w WIG20 spółki, która została skierowana do inwestorów instytucjonalnych. Obligacje mogły więc kupować np. fundusze inwestycyjne. Zgodnie z zapowiedzią papiery zostaną wprowadzone na rynek giełdowy.

Obligacje PGE, którą kieruje Krzysztof Kilian (na zdj.), zostaną wykupione od inwestorów po pięciu latach. W tym czasie będą oprocentowane według stawki WIBOR 6M plus marża w wysokości 0,7 punktu procentowego. To obecnie około 3,4 procent w skali roku, co oznacza, że oferta była atrakcyjniejsza od większości lokat bankowych.

Papiery dłużne emitowane przez spółki stają się w ostatnich miesiącach coraz atrakcyjniejszą formą inwestycji. Na razie jednak drobni gracze nie zawsze mogą z nich skorzystać. Wyraźnie widać jednak, że zainteresowanie z ich strony jest bardzo duże. Na przykład koncernowi PKN Orlen udało się ostatnio sprzedać obligacje detaliczne za 400 milionów złotych. Spółka zaoferowała inwestorom oprocentowanie na poziomie WIBOR 6M plus marża w wysokości 1,5 punktu procentowego (około 4,2 procent), z odsetkami wypłacanymi co pół roku.

Spoza grupy giełdowych blue chipów swoje obligacje zaoferowała też dolnośląska spółka z branży chemicznej, PCC Rokita. Na okres czterech lat wystawionych zostało 500 tysięcy obligacji o nominalnej wartości jednej w wysokości 100 złotych, oprocentowanych na poziomie 6,8 procent w skali roku.

Jak powiedział Emil Szweda, analityk z Open Finance, papiery dłużne firm to świetna alternatywa wobec lokat bankowych. Zaznaczył jednak, że zakup papierów wartościowych łączy się z dużo większym ryzykiem. - _ Różnica polega na tym, że przychodzimy do banku, zakładamy lokatę i nie martwimy się niczym więcej, ponieważ jest on nadzorowany przez KNF. W przypadku obligacji firm jest inaczej i takiej pewności nie mamy _. - _ Indywidualni inwestorzy powinni dokładnie przebadać kondycję finansową danej spółki, zanim dokonają zakupu jej obligacji. _

Tagi: pkn, pge, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz