Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pge
13.03.2014 13:24

PGE podzieli się zyskiem. Masz pół roku, żeby skorzystać

Spółka zamierza wypłacić właścicielom łącznie ponad 2 miliardy złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)
Marek Woszczyk, prezes PGE

Ubiegłoroczny zysk PGE wzrósł o 14 procent. Z tego powodu zarząd spółki postanowił wypłacić o 28 procent więcej pieniędzy właścicielom niż wcześniej planował. Firma kierowana przez Marka Woszczyka (na zdjęciu) zapowiada, że przyszły rok w branży energetycznej nie będzie najlepszy, ale dzięki programowi poprawy efektywności jest spokojna.

Polska Grupa Energetyczna w 2013 roku zarobiła 4,118 miliarda złotych. To lepiej niż w roku poprzednim aż o 14 procent. W tym samym czasie przychody zmalały o 1 procent i wyniosły 30,14 mld złotych. Na taki zarobek firmy wpłynęła zawiązana przez spółkę rezerwa na opłaty związane z emisją CO2, która obniżyła zysk o około 875 mln złotych.

Poprawa wyników jest szczególnie widoczna w czwartym kwartale ubiegłego roku. Spółka zarobiła wówczas 340,9 mln złotych. To dużo więcej niż oczekiwali analitycy. Sądzili oni bowiem, że wpływ wyniosą maksymalnie 273 mln złotych. Akcjonariuszom spodobało się zwłaszcza, że spółka znacząco poprawiła wyniki w stosunku do czwartego kwartału 2012 roku. Wtedy to strata wynosiła aż 321,1 mln złotych.

Po trzech godzinach dzisiejszej sesji jej akcje drożały o 1,5 procent. Od początku roku zyskały ponad 10 procent.

Notowania akcji spółki PGE od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dobre wyniki są m.in. konsekwencją wdrożenia programu poprawy efektywności na lata 2012-2016. W segmencie wytwarzania konwencjonalnego (np. spalanie węgla lub biomasa) zaoszczędzono 400 mln złotych, a w dystrybucji 78 mln złotych. Zatrudnienie w grupie spadło na koniec 2013 roku o 82 etaty w porównaniu do 2012 roku.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce PGE i o pozostałych spółkach z GPW

PGE przewiduje, że w segmentach: wytwarzania, obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej, obecny rok będzie gorszy. Prezes jest jednak spokojny o możliwości rozwojowe spółki w kolejnych latach.

_ - Dziesięcioprocentowy wzrost zysku przed opodatkowaniem w 2013 roku zabezpiecza silny strumień gotówki z działalności operacyjnej, umożliwiając firmie rozwój w kolejnych latach - powiedział prezentując wyniki Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna . _

_ _Zarząd spółki zapowiada, że dobre wyniki przełożą się na wielkość zysku wypłaconego akcjonariuszom. Na ten cel ma zostać przeznaczone 2,06 mld złotych, co daje 1,1 zł na jedną akcję. Wcześniej zapowiadano, że właściciel pojedynczej akcji dostanie 86 groszy. Kwota wypłacona akcjonariuszom może wzrosnąć więc o prawie 28 procent. Dywidenda z zysku za 2013 rok, zostanie wypłacona 26 września. Jednakże aby ją otrzymać, akcje spółki trzeba posiadać już 5 września.

Pozostały w firmie zysk zostanie częściowo przeznaczony na pokrycie strat z lat ubiegłych związanych z połączeniem ze spółką PGE Energia Jądrowa. Na ten cel trafi 43,2 mln złotych.

Pewna część zysku pójdzie również na inwestycje, np. na rozpoczętą w tym roku budowę dwóch bloków węglowych w Opolu. Cała inwestycja pochłonie 11,6 mld złotych. Spółka przeznaczy również 700 mln złotych na utworzenie bloku gazowo-parowego w elektrociepłowni Gorzów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pge, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz