Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG ma coraz mniejszy udział w imporcie gazu

0
Podziel się:

Koncern opublikował dzisiaj wyniki finansowe po trzecim kwartale.

Mariusz Zawisza, prezes PGNiG
Mariusz Zawisza, prezes PGNiG (materiały PGNiG)
bEKMLkZh

Od stycznia do września tego roku udział PGNiG w imporcie gazu do Polski obniżył się o 6 punktów procentowych, do 88,3 proc., z powodu wzrostu aktywności innych podmiotów na liberalizującym się rynku gazu.

Przy okazji publikacji wyników PGNiG poinformował też, że w trzecim kwartale zauważalne było zmniejszenie sprzedaży do grup zakładów azotowych o 180 mln m sześc. rok do roku _ przypuszczalnie ze względu na atrakcyjne ceny na TGE i giełdach europejskich _.

- _ Projekty firm chemicznych związane z dywersyfikacją dostaw gazu nie są tajemnicą. Na dziś nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie o potencjalną skalę tego zjawiska. Zamówienia gazowe na nowy rok będą składane do końca w listopada. Wtedy zobaczymy, o ile mniejsze mogą być poziomy sprzedawanego do firm gazu w 2015 r. _ - powiedział Jerzy Kurella, wiceprezes ds. handlowych.

bEKMLkZj

Sam PGNiG sprzedał i dostarczył poprzez TGE w ciągu trzech kwartałów tego roku 1,2 mld m sześc. gazu, z czego w samym trzecim kwartale 0,9 mld m sześc. Spółka zrealizowała marżę na sprzedaży gazu w trzecim kwartale na poziomie minus 1 proc. wobec minus 3 proc. przed rokiem.

Na pytanie, czy spadek cen ropy wpłynie na marżę generowaną w czwartym kwartale wiceprezes spółki ds. finansowych Jarosław Bauc odpowiedział: _ Spadek cen ropy nie znajdzie odzwierciedlenia w cenach zakupu gazu w czwartym kwartale, a dopiero w pierwszym kwartale 2015 roku i dalszych miesiącach _.

PGNiG poinformował o rozpoczęciu negocjacji z Gazpromem ws. cen gazu w Kontrakcie Jamalskim. - _ To duży kontrakt, objęty tajemnicą handlową. Mogę tylko potwierdzić, ze złożyliśmy wniosek o renegocjacje _ - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Zawisza, prezes spółki.

- Okno negocjacyjne otwiera się na cenę, nie na 'take or pay'" - poinformował wiceprezes Jarosław Bauc. Przedstawiciele spółki nie wykluczają jednak, że przedmiotem rozmów będzie również kwestia wolumenów kupowanych przez PGNiG.

bEKMLkZp

- _ Celem negocjacji jest maksymalne polepszenie sytuacji spółki i klienta. Wszelkie elementy umowy będą przedmiotem negocjacji _ - powiedział Zawisza.

Spółka informowała niedawno o uzyskaniu rekompensaty w cenie gazu za okres ograniczenia dostaw z kierunku wschodniego. Gazprom dostarczał spółce mniej gazu, niż ta zamawiała. Rekompensatę uzyskano na mocy obowiązujących zapisów kontraktowych.

- _ Upust jest faktem. Jeśli odstępstwa będą dalej postępowały, będziemy w tym samym trybie aplikować o kolejną rekompensatę _ - poinformował prezes PGNiG.

bEKMLkZK
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)