Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
28.04.2015 13:28

PGNiG poszukuje ropy i gazu. Wykonało kolejne 10 odwiertów

Spółka spodziewa się wzrostu wydobycia ropy do ok. 1,27 mln ton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNIG)
Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wykonało w pierwszym kwartale tego roku 10 odwiertów na koncesjach w Wielkopolsce i na Podkarpaciu, w tym sześć odwiertów poszukiwawczych i cztery eksploatacyjne, podała spółka.

- Odwierty poszukiwawczo-rozpoznawcze wykonane w pierwszym kwartale 2015 r. pozwolą na powiększenie zasobów o 22,6 mln boe, a odwierty eksploatacyjne dadzą roczną produkcję na poziomie 1,2 mln boe ropy oraz 0,3 mln boe gazu. Firma intensyfikuje wydobycie z własnych złóż oraz przyspiesza proces zagospodarowywania złóż już rozpoznanych - powiedział wiceprezes PGNiG ds. poszukiwania i wydobycia Zbigniew Skrzypkiewicz, cytowany w komunikacie.

Sześć wykonanych przez PGNiG w I kw. br. odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych to odwierty pozytywne, czyli takie, w których stwierdzono występowanie złóż gazu ziemnego lub ropy naftowej. Łączne odkryte za ich pomocą zasoby wydobywalne to ok. 3,5 mld m3 gazu (22,6 mln boe). Włączenie ich do produkcji zajmie około dwóch lat.

Dwa spośród odwiertów eksploatacyjnych - Sowia Góra-11k i Lubiatów 13k, na złożu Lubiatów-Międzychód-Grotów - zwiększają potencjał wydobycia ropy naftowej o około 100 tys. ton rocznie (730 tys. boe rocznie).

- Kolejne dwa odwierty eksploatacyjne - Paproć-61 i Paproć-62 - zostały wykonane na złożu gazu ziemnego Paproć w województwie wielkopolskim. Ich eksploatacja zwiększy wydobycie gazu ziemnego o około 50 mln m3 rocznie (300 tys. boe rocznie). Zadaniem obu otworów jest udostępnienie tej części złoża, która dotychczas była eksploatowana na mniejszym poziomie - napisano w materiale.

Oprócz wykonywania nowych odwiertów, PGNiG przeprowadziło też prace w otworach odwierconych w latach poprzednich, które położone są na złożach niekonwencjonalnych tzw. tight gas (Kramarzówka-2, Dukla-1). Prowadzenie dalszych prac na tych odwiertach uzależnione jest od decyzji organów administracyjnych, podano również.

Także w I kwartale br. PGNiG odkryło złoże w Pakistanie, którego zasoby oceniane są na 4,5 mld m3 gazu typu tight gas.

PGNiG spodziewa się, że krajowe i zagraniczne wydobycie ropy naftowej i kondensatu wzrośnie do ok. 1,27 mln ton w 2015 r. z ok. 1,21 mln ton w 2014 r., a wydobycie gazu wyniesie ok. 4,5 mld m3, podano też w komunikacie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Przez blisko 10 lat wartość rynkowa spółki wzrosła blisko dwukrotnie.

Notowania akcji PGNiG od debiutu na GPW

Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: górnictwo, hutnictwo, pgn, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz