Notowania

pgnig
12.12.2013 12:48

PGNiG i Chevron chcą razem szukać gazu z łupków

- Moglibyśmy skorzystać z doświadczenia Chevrona w poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego na całym świecie - uważa Jerzy Kurella z PGNiG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Chevronem memorandum o współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego w południowo-wschodniej Polsce - poinformowała spółka PGNiG.

Aktualizacja 13:14

Na zdjęciu Jerzy Kurella, pełniący obowiązki prezes PGNiG

_ Ta inicjatywa jest częścią zapowiadanej przez PGNiG polityki otwartości wobec innych firm poszukujących złóż gazu ziemnego z łupków w Polsce. Współpraca umożliwiłaby obydwu stronom obniżenie kosztów oraz - dzięki uzyskaniu efektu skali - przyspieszenie prac poszukiwawczych, a co za tym idzie, procesu szacowania potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce _ - napisało PGNiG w raporcie.

Firmy mogą też nawiązać współpracę techniczną przy ocenie perspektywiczności koncesji.

_ - Moglibyśmy skorzystać z doświadczenia Chevrona w poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego na całym świecie. Wierzę, że polityka otwartości, partnerskiej współpracy firm polskich i zagranicznych w tym obszarze, może dobrze służyć wszystkim zainteresowanym - _uważa Jerzy Kurella, pełniący obowiązki prezes PGNiG.

_ - Obie strony mogłyby skorzystać z podziału ryzyka poszukiwawczego oraz z obniżenia kosztów prac, w tym kosztów ewentualnego zagospodarowania złóż _ - dodaje Kurella.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także importem, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Swoje oddziały i przedstawicielstwa ma w Rosji, Belgii, Pakistanie, Egipcie, na Białorusi i Ukrainie. Jest notowana na warszawskiej giełdzie w indeksie WIG20.

Zobacz, jak radziły sobie akcje spółki w ostatnich trzech miesiącach:

W trzecim kwartale 2013 roku całą grupa kapitałowa polepszyła swoją sytuację finansową. Od lipca do września wypracowała 654 miliony złotych zysku netto wobec 77 milionów w analogicznym okresie poprzedniego roku. Narastająco przez trzy kwartały tego roku PGNiG zarobiło już nieco ponad 2 miliardy złotych. W całym 2012 roku było to natomiast ponad 2,2 miliarda - o 27 proc. więcej niż rok wcześniej.

Chevron to z kolei międzynarodowy gigant z branży rafineryjnej. Wszedł na nasz rynek w latach 90., kiedy razem z Texaco (spółką-córką) sprzedawał smary. Później połączone firmy zaczęły szukać w Polsce ropy naftowej i gazu ziemnego. Od 2009 roku Chevron jest właścicielem koncesji na poszukiwania na czterech obszarach Polski południowo-wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pgnig, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz