Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG notuje trzydziestokrotny wzrost zysku

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu 2013 roku grupa kapitałowa PGNiG osiągnęła około 1,43 mld zł zysku netto wobec 45 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na zdj. Jerzy Kurella, prezes zarządu PGNiG SA
Na zdj. Jerzy Kurella, prezes zarządu PGNiG SA (PGNiG)

Ponad trzydziestokrotny wzrost zysku netto był możliwy m.in. dzięki znaczącemu zwiększeniu wydobycia i sprzedaży ropy naftowej po uruchomieniu produkcji z kopalni Lubiatów oraz ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jerzy Kurella, prezes zarządu PGNiG SA, zaznacza, że grupa zanotowała poprawę wyników również w pozostałych segmentach.

W pierwszym półroczu 2013 przychody Grupy PGNiG wyniosły około 16,8 mld zł, czyli o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, głównie dzięki podwojeniu sprzedaży ropy naftowej oraz 10 proc. wzrostowi sprzedaży gazu. Na poziomie działalności operacyjnej grupa odnotowała znaczący (o 225 proc.) wzrost wyniku EBITDA do ponad 3,3 mld zł wobec 1 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, dzięki lepszym wynikom wszystkich segmentów.

W drugim kwartale 2013 roku grupa kapitałowa PGNiG zanotowała 354 mln zł zysku netto wobec 262 mln zł straty w analogicznym okresie zeszłego roku. Przychody ze sprzedaży w drugim kwartale wzrosły o 12 proc. do 6,5 mld zł rok do roku, natomiast wynik EBITDA wzrósł o prawie 500 proc. osiągając 1,36 mld zł.

_ - Znaczący wpływ na wyniki finansowe miało rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na dwóch naszych strategicznych inwestycjach. To utwierdza nas w przekonaniu, że upstream jest tym obszarem, na którym trzeba zintensyfikować działania _- podkreśla Jerzy Kurella, p.o. Prezesa Zarządu PGNiG SA. _ - Pozytywne znaczenie ma również fakt, że zanotowaliśmy poprawę wyników w pozostałych segmentach. Jest to istotne w kontekście czekających nas wyzwań związanych m.in. z liberalizacją rynku gazu, do której intensywnie się przygotowujemy _.

Przychody segmentu _ poszukiwanie i wydobycie _ w pierwszym półroczu 2013 wyniosły 2,76 mld zł, czyli o 35 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, natomiast zysk EBITDA osiągnął w pierwszym półroczu 2013 roku 1,8 mld zł, wzrastając o 62 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku.

Notowania PGNiG na GPW w ostatnich trzech miesiącach

Nakłady inwestycyjne grupy w pierwszym półroczu wyniosły 1,3 mld zł. W segmencie poszukiwanie i wydobycie było to 715 mln zł, w segmencie obrót i magazynowanie 117 mln zł, w dystrybucji 432 mln zł, a w wytwarzaniu 42 mln zł.

Przedstawiciele spółki informowali wcześniej, że łączne wydatki inwestycyjne grupy mają wynieść w całym 2013 roku 5 mld zł. Wolne przepływy pieniężne w okresie styczeń-czerwiec 2013 r. wyniosły 2.995 mln zł wobec minus 3.109 mln zł przed rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższe ceny ropy w Nowym Jorku Baryłka ropy WTI w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX podrożała do 104,36 USD.
Ceny ropy w Nowym Jorku rosną Baryłka lekkiej słodkiej ropy WTI na giełdzie NYMEX podrożała do poziomu 104,88 USD.
Wyższa cena docelowa dla PGNiG. Analitycy zalecają... DM IDM w raporcie z 23 lipca podwyższył cenę docelową dla PGNiG do 5,2 zł z 4,87 zł, podtrzymując zalecenie "trzymaj".
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)