Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG potrzebuje pieniędzy na inwestycje

0
Podziel się:

- Potencjalne decyzje o wypłacie dywidendy nie zachwieją planami inwestycyjnymi spółki - zapewnia Jacek Murawski, wiceprezes PGNiG.

Jacek Murawski, wiceprezes spraw finansowych
Jacek Murawski, wiceprezes spraw finansowych (PGNiG)

- _ Potencjalne decyzje o wypłacie dywidendy nie zachwieją planami inwestycyjnymi spółki _- zapewnia Jacek Murawski, wiceprezes PGNiG do spraw finansowych. Decyzja w tej sprawie na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 22 maja.

_ - Przygotujemy się tak, by zaakceptować każdą decyzję i by nie miało to wpływu na nasze możliwości inwestycyjne. Mamy duże możliwości, by się refinansować _ - powiedział Murawski.

Zarząd PGNiG zarekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2012 roku, ze względu na przyjęty przez spółkę program inwestycyjny. W 2013 roku spółka zamierza przeznaczyć 2,4 miliarda złotych na poszukiwanie i wydobycie oraz 600 milionów złotych na budowę i rozbudowę podziemnych magazynów gazu.

- _ Planujemy 33 nowe odwierty na terenie całej Polski, z czego 20 to będą odwierty w poszukiwaniu gazu konwencjonalnego, a 13 odwierty gazu z łupków _ - mówi Joanna Zakrzewska, rzeczniczka grupy.

Budowa nowych magazynów gazu jest niezbędna ze względu na podwyższone od zeszłego roku przez Ministerstwo Gospodarki limity przechowywanego surowca. Rząd zdecydował, że producenci i importerzy gazu płynnego będą musieli tworzyć rezerwy wystarczające na 90 dni średniego krajowego zużycia tego paliwa. Dotychczas trzeba było gromadzić jedynie 30-dniowe zapasy.

- _ Jesteśmy zobowiązani zwiększyć zapasy gazu o 600 - 900 milionów metrów sześciennych, aby poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski _- informuje Joanna Zakrzewska. Ma to też sens ze względu na różnice cen między gazem w sezonie letnim, a zimowym. - _ Bardziej opłaca się kupować gaz latem i go przechowywać niż w związku z rosnącym zużyciem dokupować go zimą _ - podkreśla rzecznik.

Pomimo to Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że nie wyklucza pobrania dywidendy z zysku netto spółki za 2012 rok. W 2012 roku grupa kapitałowa PGNiG zanotowała 2,23 mld złotych zysku netto wobec 1,75 mld złotych zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przychody grupy PGNiG zwiększyły się o 5,7 mld zł do 28,7 mld zł w 2012 roku, m.in. z powodu wzrostu sprzedaży gazu ziemnego i ropy naftowej, a także dzięki uwzględnieniu przychodów z konsolidacji, po raz pierwszy w 2012 roku, spółki PGNiG Termika. Ponadto dzięki znaczącemu obniżeniu kosztów pozyskania gazu oraz dyscyplinie kosztów działalności, zwiększenie przychodów zaowocowało wzrostem wyniku operacyjnego o 35 procent, do poziomu 2,53 mld zł.

Największa spółka gazowa w Polsce ostatnią dywidendę dla akcjonariuszy wypłaciła za rok 2010. Wtedy wynosiła ona 0,12 zł za akcję. W 2012 roku zarząd spółki zrezygnował z wypłacenia dywidendy, co w tym roku chciał powtórzyć.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigant ujawnił, ile wyda na inwestycje Środki zostaną przekazane m.in. na zakończenie budowy kopalni Lubiatów-Międzychód-Grotów, która pozwoli zdublować polskie wydobycie ropy z ponad 400 tys. ton do ponad 800 tys. ton.
Podatek od dywidendy. Będą ważne zmiany Sprawą zajmuje się Naczelny Sąd Administracyjny. Do czasu jej wyjaśnienia zawiesił wszystkie inne.
Odszkodowania nie ma. Nawet jeśli się należy Żądanie od firmy energetycznej czy gazowniczej odszkodowania za przebiegające pod działką instalacje musi być należycie udowodnione.
Ważne decyzje w PGNiG jeszcze dziś? Kto zasiądzie na najważniejszych miejscach w zarządzie giganta? Rusza konkurs.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)