Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG szykuje się do odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego

0
Podziel się:

Nakłady inwestycyjne na ten cel to ponad 300 milionów złotych w tym roku.

Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG
Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG (PGNiG)

PGNiG w 2014 roku planuje wywiercić dziesięć otworów badawczych za gazem z łupków. W 2015 roku na podstawie zebranych informacji i danych z badań sejsmicznych spółka chce zacząć odwierty poziome i szczelinowania - poinformował wiceprezes PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz.

Jak mówił na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu Skrzypkiewicz - wiceprezes spółki ds. wydobycia, nakłady inwestycyjne na poszukiwania gazu z łupków w 2014 r. przekraczają 300 mln, a plany na ten rok zakładają wywiercenie 10 pionowych odwiertów badawczych na najbardziej perspektywicznych koncesjach. Osiem odwiertów zaplanowano na północy kraju, a dwa - w części południowo-wschodniej.

Skrzypkiewicz dodał, że na podstawie informacji uzyskanych z odwiertów oraz trójwymiarowych badań sejsmicznych spółka chce przeprowadzić w 2015 r. odwierty poziome oraz ich szczelinowania hydrauliczne. Struktury łupków nie są regularnie rozłożone i aby ustalić kierunek wiercenia poziomego musimy mieć wcześniej te dane - tłumaczył.

_ - Nasz plan powinien doprowadzić do sytuacji, gdy na koniec 2015 r. będziemy mogli powiedzieć więcej o perspektywach gazu z łupków _ - powiedział wiceprezes. Przypomniał, że dotychczas Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykonało 12 odwiertów pionowych i dwa horyzontalne. Jeden z nich pod koniec 2013 r. nie zakończył się sukcesem na skutek awarii - dodał.

Gaz z łupków wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, co powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu uwalnia się gaz.

W ostatnich latach resort środowiska wydał ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofało się jednak część firm, m.in. Exxon, Marathon i Talisman.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
strategie firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)