Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pgp
07.07.2014 11:32

PGP zapowiada cyfrową rewolucję w przesyłkach sądowych

Polska Grupa Pocztowa właśnie uruchamia EPO w Krakowie. System jest najbardziej nowoczesną dostępną techniką potwierdzania otrzymania przesyłki na świecie

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Witold Szczurek, prezes zarządu PGP S.A.

. Do tej pory elektronicznie potwierdzać można jej odbiór w Białymstoku i Kielcach. Ambitne plany grupy przewidują dostępność usługi w całej Polsce - _ Wspólnie z sądami pracujemy nad wdrożeniem EPO w innych miastach Polski, ale jest jeszcze zbyt wcześnie by informować w jakich konkretnie _- mówi Witold Szczurek, prezes zarządu PGP S.A.

Zamiast na papierowym dokumencie wystarczy podpisać się na elektronicznym urządzeniu. Informacja o otrzymaniu korespondencji on-line trafia do sądu, co pozwola lepiej planować ich pracę.

_ Najwyższy czas, żeby także sądy w Polsce skorzystały z technologii dostępnej na świecie już od ponad 30 lat. Wprowadzenie EPO do sądów powszechnych w Polsce nie tylko zastąpi pochodzące jeszcze z XIX wieku papierowe potwierdzenie odbioru, ale także przyspieszy nawet o kilkanaście dni obrót korespondencją sądową w Polsce. Pozwoli przy tym na generowanie oszczędności liczonych w milionach złotych. Stało się to możliwe tylko w wyniku demonopolizacji rynku pocztowego w Polsce _ – powiedział Witold Szczurek, prezes zarządu PGP S.A.

Firma zwraca uwagę, że dzięki temu rozwiązaniu udaje się skrócić czas obrotu korespondencją sądowa nawet o kilkanaście dni i obecnie z zastosowaniem EPO, 81 procent doręczonych przesyłek dociera w ciągu półtora dnia. - _ Kwestia terminowego obiegu zwrotnego poświadczenia odbioru wezwania, popularnie - ,,zwrotki”, wydawała się od lat nierozwiązywalnym problemem. Poprzedni doręczyciel przesyłek sądowych również nie był w stanie tej kwestii satysfakcjonująco rozwiązać. W praktyce fizyczny brak ,,zwrotki” powodował konieczność odraczania wielu rozpraw - przekonuje _Wojciech Dziuban, rzecznik sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Obecne działania PGP dają szanse na zatarcie złego wrażenia jakie towarzyszyło spółce w pierwszych miesiącach współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Już za kilka dni powinien zostać opublikowany raport w sprawie kompleksowej kontroli. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli UKE dokument będzie dostępny w drugiej połowie lipca. W czerwcu Urząd kontrolował jeszcze współpracujące z PGP spółki InPost i Ruch.

W styczniu minister sprawiedliwości Marek Biernacki skierował do UKE pismo ws. kontroli dostarczania przesyłek. Na początku lutego urząd rozpoczął kontrolę PGP, ale wkrótce ją zawiesił. Spółka sprzeciwiła się bowiem, by dokumenty ws. kontroli podpisywał - zamiast szefa urzędu - upoważniony do tego wiceprezes. UKE wznowił kontrolę w połowie marca.

Miała ona dotyczyć zgodności świadczenia usług pocztowych przez spółkę z wymaganiami określonymi przez przepisy prawa, w tym dotyczącymi głównie przestrzegania tajemnicy pocztowej oraz zapewnienia warunków technicznych i organizacyjnych do świadczenia usług pocztowych. Tajemnica pocztowa obejmuje m.in. informacje przekazywane w przesyłkach pocztowych, dotyczące realizowania przekazów pocztowych oraz dane w sprawie podmiotów korzystających z usług pocztowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pgp, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz