Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
22.10.2014 13:50

PKN chce krótszych kontraktów na sprzedaż paliw z Możejek

Przed branżą najgorsze miesiące roku, jeśli chodzi o firmy rafineryjne - listopad, grudzień, styczeń i luty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen)

PKN Orlen chce skrócić kontrakty na sprzedaż paliw z litewskiej rafinerii w Możejkach z rocznych na kwartalne, by zwiększyć elastyczność reagowania na otoczenie rynkowe. Koncern utrzymuje, że jeśli przekroczony zostanie w dół próg rentowności Orlen Lietuva, może dojść do czasowego zamknięcia rafinerii.

_ Próg rentowności w przypadku Możejek to 4 USD marży rafineryjnej z dyferencjałem. Obecnie jest to ponad 7-8 USD, więc jest jeszcze bufor _ - powiedział dziennikarzom Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu.

Dodał jednak, że przed branżą najgorsze miesiące roku, jeśli chodzi o firmy rafineryjne - listopad, grudzień, styczeń i luty._ Musimy być przygotowani na dużą zmienność i cykliczność segmentu downstream _ - powiedział.

W trzecim kwartale EBITDA Lifo orlen Lietuva wyniosła 54 mln USD wobec minus 1 mln USD kwartał wcześniej. Przedstawiciele są zadowoleni z wyniku litewskiego zakładu._ - W dzisiejszych czasach o sile koncernu decyduje zdolność szybkiego reagowania. Będziemy na bieżąco patrzeć, co będzie działo się z marżami _ - powiedział Jędrzejczyk.

Dlatego koncern chce skrócić kontrakty na sprzedaż paliw z litewskiej rafinerii w Możejkach z rocznych na kwartalne, by szybciej odpowiadać na sygnały płynące z rynku._ - Przymierzamy się do kontraktów na 2015 rok. Rozważamy opcję, by nie podpisywać umów rocznych, ale na krótsze okresy, np. kwartalne, by np. mieć możliwość ewentualnego zamknięcia rafinerii, jeśli byłaby taka potrzeba _ - powiedział wiceprezes.

PKN przy okazji publikacji raportu za drugi kwartał 2014 roku dokonał odpisów na Orlen Lietuva w wysokości 4,2 mld zł. Przedstawiciele spółki nie wykluczali wówczas, że konieczne będzie czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach na przełomie 2014 i 2015 r.

W 2013 r. Orlen Lietuva odnotowała 94,3 mln USD straty netto. Sytuacja rafinerii w Możejkach zdecydowanie pogorszyła się w drugiej połowie 2013 r. ze względu na najniższy od dekady poziom marż i zwiększenie presji w zakresie sprzedaży morskiej (litewska rafineria eksportuje na rynek morski ponad 50 proc. swojej produkcji).

Stany Zjednoczone, które wcześniej importowały benzynę, w wyniku rewolucji łupkowej stały się jej eksporterem. W rezultacie w 2013 roku oraz w pierwszych miesiącach 2014 roku wynik operacyjny Orlen Lietuva był ujemny.

Kolejny problem rafinerii w Możejkach to nieefektywna logistyka produktowa. W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do Orlen Lietuva, tłumacząc to awarią rurociągu Przyjaźń-Północ. W związku z tym ropa do zakładu dostarczana jest tankowcami i koleją. Jak twierdzi PKN Orlen, spółka płaci za przewozy kolejowe około 30 proc. więcej niż konkurenci z innych krajów, np. z Białorusi.

Orlen kupił rafinerię w Możejkach w 2006 roku za łącznie 2,8 mld USD. Od tego czasu Orlen Lietuva zainwestowała ponad 900 mln USD, podczas gdy skumulowana EBITDA w tym czasie wyniosła niewiele ponad 600 mln USD.

Tagi: pkn, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz