Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen ma zgodę na przejęcie kanadyjskiej spółki

0
Podziel się

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki TriOil Resources Ltd w Kanadzie zaakceptowało ofertę zakupu akcji i przejęcia spółki przez PKN Orlen.

na zdjęciu: Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen
na zdjęciu: Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen (Orlen)
bEgwzfnp

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki TriOil Resources Ltd w Kanadzie zaakceptowało ofertę zakupu akcji i przejęcia spółki przez PKN Orlen. W efekcie Orlen Upstream International B.V., zarejestrowana w Holandii spółka zależna Orlen Upstream nabędzie wszystkie wyemitowane akcje spółki TriOil.

Zgoda akcjonariuszy TriOil na przejęcie spółki jest konsekwencją zawarcia w połowie października umowy przez PKN Orlen, która za pośrednictwem swojej spółki zależnej Orlen Upstream rozpoczęła procedurę zmierzającą do zakupu 100 procent akcji kanadyjskiej firmy.

Podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwała zostanie złożona do sądu prowincji Alberta (Court of Queen's Bench), który formalnie potwierdzi prawidłowość przeprowadzonej transakcji. Finalizacja procesu nabycia spółki nastąpi w dniu przekazania środków pieniężnych, co powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.

bEgwzfnr

- _ Dywersyfikacja portfela aktywów poszukiwawczo-wydobywczych jest realizacją naszych celów strategicznych, a także umożliwi transfer know-how. Nabycie kanadyjskiej spółki TriOil pozwoli też skrócić dystans dzielący dotąd rozwinięte rynki eksploatacji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów od nierozpoznanych europejskich zasobów _ - powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

TriOil operuje w ramach portfela aktywów na obszarach, na których od wielu lat prowadzone jest wydobycie tj. głównie na terenie prowincji Alberta, zlokalizowanej w zachodniej Kanadzie. Przeważająca część działalności TriOil obejmuje tereny koncesyjne o powierzchni około 3,5 tys. km2, z czego 1,1 tys. km2 to obszary formacji geologicznych z potwierdzonym występowaniem węglowodorów.

_ - Przejęcie spółki TriOil już w pierwszym roku realizacji zaktualizowanej strategii grupy to duży sukces. Finalizacja transakcji umożliwi szybkie uruchomienie procesu integracji z nowym podmiotem i przystąpienie do wyznaczenia wspólnych celów operacyjnych na kolejne lata _ - powiedział Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream.

TriOil w ostatnich latach zanotowała dynamiczny wzrost. W 2012 roku zwiększyła o 65 proc. wydobycie węglowodorów w porównaniu z rokiem 2011. Z kolei w pierwszych dwóch kwartałach 2013 roku średnie dzienne wydobycie na poziomie około 4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy było dwukrotnie wyższe niż w porównywalnym okresie 2012 roku.

bEgwzfnx

Na podstawie szacunków, średnie wydobycie spółki w październiku tego roku wyniosło około 4,1 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, a obecnie przekracza już 4,5 tys. baryłek dziennie. Kanadyjska spółka jest więc na dobrej drodze do osiągnięcia lub przekroczenia prognoz wydobycia na koniec 2013 roku, na poziomie 4,4 tys. baryłek dziennie.

Wyniki PKN Orlen mocno w dół

Zysk netto PKN Orlen w trzecim kwartale 2013 roku spadł do 654,6 mln złotych z niemal 1,37 mld złotych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tak mocnego spadku nie było natomiast w przypadku przychodów. Sprzedaż Orlenu w okresie lipiec-wrzesień wyniosła 30,39 mld złotych, wobec 31,65 mld złotych przed rokiem.

Oznacza to, że spółka _ na czysto _ zarobiła niemal 12 procent więcej niż szacowali analitycy. Średnia prognoz ekspertów - sondowanych przez PAP - wynosiła bowiem 586 mln złotych. Równie pozytywnie nie wygląda już sytuacja w przypadku przychodów. Analitycy spodziewali się sprzedaży na poziomie 30,94 mld złotych. Orlen zaraportował więc wynik o niemal 2 procent niższy.

bEgwzfny

Główne powody pogorszenia wyników w ujęciu rocznym to według PKN Orlen obniżka marż rafineryjnych oraz najniższy od 2002 roku poziom dyferencjału Ural/Brent (różnica między ceną baryłki ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie w Londynie i ceną baryłki ropy naftowej importowanej z Rosji).

Z uwagi na to, że polskie spółki rafineryjne swoją działalność opierają przede wszystkim na ropie naftowej importowanej z Rosji spadek dyferencjału Ural/Brent niekorzystnie wpływa na poziom marż rafineryjnych w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

bEgwzfnS
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)