Notowania

Przejdź na
pkn orlen
25.03.2013 15:30

PKN Orlen mocno angażuje się w handel gazem

- Warunkiem pełnego wykorzystania możliwości sektora gazowego w Polsce jest dalsza rozbudowa połączeń transgranicznych - podkreśla prezes PKN Orlen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen/mat.pras.)

PKN Orlen ma zgodę U rzędu Regulacji Energetyki * *na handel gazem ziemnym z zagranicą do 2025 roku. - _ Warunkiem pełnego wykorzystania możliwości płynących z otwierającego się sektora gazowego jest dalsza rozbudowa połączeń międzynarodowych _ - podkreśla Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

_ _

Jednym z kroków w tym kierunku jest uzyskanie przez PKN Orlen uprawnień do handlu gazem ziemnym na giełdzie EEX (European Energy Exchange) w Lipsku.

- _ Bezpośrednie uczestnictwo na płynnym rynku gazu nie tylko otwiera nowe możliwości dostępu do wielu dostawców, ale także stwarza okazję do aktywnej gry rynkowej i wykorzystania różnic cenowych między rynkiem polskim i europejskim _ - uważa prezes PKN Orlen.

W ramach dywersyfikacji dostaw gazu w marcu bieżącego roku spółka zawarła umowy na zakup surowca z pięcioma dostawcami: Enoi, Shell Energy Europe Limited, Egesa Grupa Energetyczna, Vattenfall Energy Trading oraz Mercuria Energy Trading. Wszystkie z zawartych kontraktów mają charakter krótkoterminowy i przewidują czas trwania do końca 2013 roku.

W wyniku wzrostu zużycia paliwa gazowego i w sytuacji sprzyjających warunków regulacyjnych nowi dostawcy mogą zapewnić nawet 35 procent całkowitego zapotrzebowania na gaz ziemny przez Grupę ORLEN.

- _ Uzyskane przez nas rozstrzygnięcia potwierdzają konsekwencję w budowie optymalnych zasad zaopatrzenia w gaz ziemny dla Grupy Kapitałowej w Polsce _ - mówi Jacek Krawiec. - _ Nie wkluczamy możliwości aktywnego uczestnictwa na rynku obrotu gazem ziemnym, jednak nasza aktywność będzie uzależniona od przyjętych w tej kwestii rozwiązań regulacyjnych _- dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
PKN Orlen rozpoczął piąty odwiert poszukiwawczy Wstępne badania geologiczne okazały się na tyle obiecujące, że podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnego odwiertu badawczego - powiedział prezes Orlen Upstream.
Zmiany właścicielskie w sektorze rafineryjnym Unipetrol planuje sprzedać w tym roku rafinerię Paramo.
Gigant z GPW rozczarował. 700 mln zł straty Szacowany wynik operacyjny PKN Orlen w IV kwartale 2012 roku przed odpisami aktualizacyjnymi wartość majątku rzeczowego wyniósł około zera, a po uwzględnieniu odpisów około minus 0,7 mld złotych.
Tagi: pkn orlen, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz