Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen planuje budowę dużego turbozespołu

0
Podziel się

Spółka planuje podpisanie długoterminowej - na minimum 10 lat - umowy serwisowej dla turbozespołu.

PKN Orlen planuje budowę dużego turbozespołu
(Orlen/mat.pras.)
bErxuYjp

Turbozespół, czyli podstawowy element składowy elektrowni, będzie miał moc 70 MWe. Wybudowany zostanie w elektrociepłowni na terenie zakładu głównego w Płocku. Spółka, którą kieruje Dariusz Jacek Krawiec (na zdj.) przewiduje, że turbozespół rozpocznie pracę w IV kwartale 2016 roku, wytwarzając energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze.

W związku z planowaną inwestycją PKN Orlen ogłosił postępowanie, w którym do 6 sierpnia potencjalni wykonawcy mogą składać listy intencyjne, będące potwierdzeniem zamiaru złożenia oferty.

Jak podał płocki koncern, turbozespół będzie produkował energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze na potrzeby własne zakładowej elektrociepłowni, instalacji produkcyjnych zakładu głównego spółki, a także odbiorców zewnętrznych.

bErxuYjr

PKN Orlen zapowiedział w ogłoszeniu, że przedmiotem zamówienia będzie zabudowa w formule _ pod klucz _, w tym zaprojektowanie, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji, turbozespołu parowego z turbiną parową upustowo-przeciwprężną o mocy 70 MWe wraz z generatorem. Spółka planuje podpisanie długoterminowej - na minimum 10 lat - umowy serwisowej dla turbozespołu.

Według płockiego koncernu, złożenie oferty formalnej - technicznej i handlowej - przez uczestników postępowania miałoby nastąpić do 16 grudnia, natomiast wybór dostawcy i podpisanie umowy przewidziano w II kw. 2014 r., a rozpoczęcie prac w III kw. 2014 r.

W czerwcu PKN Orlen ogłosił przetarg na projekt budowlany, niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku o mocy od 400 do 600 MWe. Wcześniej - w kwietniu - członek zarządu płockiego koncernu ds. petrochemii Piotr Chełmiński informował, że przewidywany wstępnie termin budowy tego bloku to lata 2014-17.

Chełmiński wyjaśnił wtedy, że nowy blok sąsiadowałby z działającą w zakładowej elektrociepłowni jednostką energetyczną, która pracuje w systemie olejowo-gazowym. _ - Chodzi o to, by maksymalnie skrócić źródła zasilania, jak i odprowadzania energii _ - dodał.

bErxuYjx

PKN Orlen buduje obecnie blok gazowo-parowy o mocy ok. 470 MWe we Włocławku. Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,4 mld zł. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, rozpoczęła się w połowie kwietnia i potrwa do 2015 r.

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku ma być największą i najnowocześniejszą spośród elektrowni gazowo-parowych w Polsce. To strategiczna inwestycja płockiego koncernu, planującego w najbliższych latach rozwój segmentu energetycznego.

PKN Orlen planuje, że blok we Włocławku będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby grupy Anwil. Około połowa wytwarzanej tam energii będzie trafiała na rynek. Anwil jest spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, w której płocki koncern posiada 100 proc. udziałów.

Wcześniej płocki koncern informował, że strategia energetyczna tej spółki zakłada m.in. ponad czterokrotne zwiększenie do 2017 r. posiadanych mocy wytwórczych w zakresie energii elektrycznej w oparciu o technologie gazowe i produkcję w formule kogeneracji - z 345 MWe do 1400 MWe.

bErxuYjy

PKN Orlen, przedstawiając w listopadzie 2012 r. nową strategię podał, iż w latach 2013-17 planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej 22,5 mld zł, w tym 4,2 mld zł na energetykę.

Czytaj więcej w Money.pl
PKN Orlen obniża ceny benzyny i oleju napędowego PKN Orlen obniża od środy hurtowe ceny benzyny o 4 zł, a oleju napędowego o 3 zł na tysiąc litrów.
Analitycy wycenili akcje Orlenu i Lotosu Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 4 lipca, obniżyli cenę docelową jednej akcji Orlenu do 56 zł z 60 zł wcześniej, a wycenę Lotosu do 44,3 zł z 48,2 zł poprzednio.
PKN Orlen szukał gazu łupkowego. Właśnie zakończył wiercenie Obecnie płocki koncern ma 10 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie Polski. Kolejny odwiert planowany jest jeszcze w tym roku.
bErxuYjS
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)