Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
06.06.2014 14:15

PKN Orlen rozszerza obszar działalności. Tym razem w Kanadzie

Jest to już druga firma będąca w posiadaniu polskiej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen)
Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen

PKN Orlen za pośrednictwem spółki zależnej TriOil Resources Ltd. przejął kanadyjską firmę Birchill Exploration LP. W ten sposób polska firma posiada już dwie firmy z tamtego rynku. Dzięki temu udało się zwiększyć zapasy surowca będące pod kontrolą spółki.

Wydobywcze przedsiębiorstwo Birchill Exploration z siedzibą w Calgary zostało kupione za 255,6 mln dolarów kanadyjskich, czyli około 707,5 mln złotych. Dzięki temu Orlen zabezpieczy sobie zapas ropy naftowej. Po transakcji cała grupa ma 48 milionów baryłek ekwiwalentu tego surowca. W ten sposób spółka chce dywersyfikować swoje źródła przychodów. Przejęcie kanadyjskiego Birchill da kolejne obszary wydobywcze, co umożliwi prowadzenie większej ilości wierceń. Jak komentuje prezes Orlenu, chodzi tutaj także o tzw. _ know-how _.

- _ Przejęcie Birchill daje nam dostęp do nowych, znaczących zasobów, poszerza know-how w zakresie technologii wykorzystywanych w pracach poszukiwawczych, a w konsekwencji zwiększa wartość Grupy ORLEN. Doświadczenia kanadyjskie będziemy starali się wykorzystywać podczas prac poszukiwawczych węglowodorów niekonwencjonalnych na terenie Polski, które stanowią jeden z naszych priorytetów - stwierdza w komunikacie prasowym przesłanym do Money.pl Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. _

Spółka podkreśla, że Birchill w ostatnich czterech latach odkrył i udokumentował około 26 mln baryłek ropy i gazu. Średnia produkcja z w pierwszych trzech miesiącach tego roku z tych złóż wyniosła 3400 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

Dotychczasowe aktywa grupy Orlen w Kanadzie, które były zarządzane przez TriOil skoncentrowane są w rejonach Pouce Coupe, Keybob i Lochend, a ich zasoby to około 22 mln baryłek ekwiwalentu ropy. W trakcie zagospodarowywania są formacje Dunvegan w rejonie Keybob. Eksploatowane przez przejętą spółkę Birchill złoża ropy i gazu znajdują się w pobliżu złóż należących do TriOil (Lochend).

Transakcja została sfinansowana poprzez podwyższenie kapitału TriOil przez Orlen Upstream International oraz poprzez wykorzystanie dostępnej linii kredytowej TriOil. Orlen Upstream jest jedną ze spółek należących do grupy PKN Orlen. Firma kontynuuje wdrażanie strategi, na którą zwracał uwagę prezes Krawiec w liście skierowanym do akcjonariuszy w sprawozdaniu za 2013 rok.

- _ Zgodnie z założeniami strategii, obejmującej między innymi dywersyfikację źródeł przychodów Koncernu, w minionym roku intensywnie rozwijaliśmy segment wydobycia _ - napisał w liście do akcjonariuszy prezes Jacek Krawiec.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkn, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz