Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy
06.07.2013 07:40

PKN Orlen szukał gazu łupkowego. Właśnie zakończył wiercenie

Obecnie płocki koncern ma 10 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie Polski. Kolejny odwiert planowany jest jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)
Prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar</br>

*W ramach poszukiwań gazu łupkowego PKN Orlen zakończył wiercenie odwiertu w miejscowości Nowy Uścimów w gminie Uścimów (Lubelskie). To trzeci odwiert wykonany przez spółkę na obszarze koncesji _ Lubartów _ - poinformował płocki koncern. *

Wcześniejsze wiercenia - pionowe i kierunkowe - na koncesji _ Lubartów _ zrealizowano w miejscowości Berejów, w gminie Niedźwiada. PKN Orlen przypomniał, że wykorzystywane do wiercenia otworu Uścimów-OU1 urządzenie wykonało także otwory wiertnicze: Syczyn-OU2K i Stręczyn-OU1. We wszystkich lokalizacjach sprzęt ten pracował w sumie 141 dni.

_ - Współpraca zespołu przy kolejnych otworach była wzorowa. Niektóre parametry wiercenia okazują się być rekordowe w skali kraju - jak choćby tempo wiercenia początkowej sekcji odwiertu o długości 700 m, które w naszym przypadku osiągnęło średnią wartość 39 m/h _ - powiedział, cytowany w komunikacie płockiego koncernu, prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.

Dodał, że _ uzyskiwane wyniki odwiertów są wprost proporcjonalne do jakości projektu otworu i pierwotnie wykonanych analiz _. Orlen Upstream to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2005 r. do poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej.

Rozpoczynając pod koniec maja siódmy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego w miejscowości Nowy Uścimów, PKN Orlen informował, że prace potrwają w sumie około 45 dni, a głębokość otworu wiertniczego wyniesie 3520 m.

Z kolei pod koniec czerwca PKN Orlen rozpoczął wiercenie kolejnego, ósmego już odwiertu poszukiwawczego gazu łupkowego w miejscowości Dobryniów w gminie Łopiennik Górny (Lubelskie).

_ Głębokość odwiertu przekroczyła tam już 1,5 km, a prace przebiegają zgodnie z planem. Analizowane są też już kolejne lokalizacje pod kątem przyszłych wierceń _ - podał płocki koncern.

W Dobryniowie prace wiertnicze prowadzone są na podstawie koncesji _ Wierzbica _, na której dotychczas PKN Orlen wykonał trzy odwierty - poziomy i pionowy w miejscowości Syczyn oraz pionowy w Nowym Stręczynie. Dodatkowo na poziomym odcinku otworu Syczyn-OU2K na przełomie maja i czerwca przeprowadzony został pierwszy zabieg szczelinowania.

Planowana głębokość otworu w Dobryniowie to ok. 4020, a prace wiertnicze mają tam potrwać w sumie 60 dni. Obecnie płocki koncern ma 10 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego na terenie Polski. Kolejny odwiert - w poziomym odcinku otworu Berejów-OU2K - planowany jest jeszcze w tym roku.

PKN Orlen, publikując swą nową strategię w listopadzie 2012 r. informował, że w latach 2013-17 zamierza przeznaczyć 5,1 mld zł na projekty wydobywcze, w tym głównie dotyczące gazu łupkowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Przeznaczą na to ponad 5 mld złotych Prace prowadzone są w miejscowości Nowy Uścimów (Lubelskie, gmina Uścimów, powiat lubartowski) i potrwają około 45 dni. Głębokość otworu wiertniczego zaplanowano na 3520 m.
Szef PKN Orlen: Unipetrol nie sprzeda Paramo Taką deklarację złożył Dariusz Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, który jest właścicielem spółki paliwowej działającej w Czechach.
Złe wieści dla jadących autem na wakacje W górę idą hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 14 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 i oleju napędowego o 13 zł za tysiąc litrów.
Tagi: gaz łupkowy, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz