Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn orlen
06.03.2014 22:57

PKN Orlen wybrała zarząd. Druga kadencja Jacka Krawca

Jacek Krawiec został ponownie wybrany prezesem na trzyletnią kadencję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen/mat.pras.)

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała pięcioosobowy zarząd spółki nowej, trzyletniej kadencji z prezesem Jackiem Krawcem, ponownie wybranym na to stanowisko - poinformował płocki koncern.

W zarządzie PKN Orlen znaleźli się także zasiadający tam dotychczas: Sławomir Jędrzejczyk - wiceprezes oraz członkowie: Piotr Chełmiński, Krystian Pater i Marek Podstawa.

Nowa, trzyletnia kadencja zarządu płockiego koncernu rozpocznie się dzień po zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki, zatwierdzającym sprawozdanie finansowe za 2013 r. Na razie jeszcze nie zdecydowano o jego terminie; w zeszłym roku takie posiedzenie akcjonariuszy odbyło w czerwcu.

_ - Decyzja rady nadzorczej jest dla nas nie tylko dowodem zaufania, ale także sygnałem, że przy zmiennym otoczeniu makroekonomicznym i trudnej sytuacji branży rafineryjnej w Europie, w naszej strategii na lata 2013-17 obraliśmy właściwy kierunek _ - powiedział Krawiec, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Podkreślił, iż zarząd płockiego koncernu zdaje sobie sprawę, że osiągnięcie wytyczonych w strategii celów będzie możliwe wyłącznie dzięki konsekwencji w działaniu i utrzymaniu wypracowanej w ostatnich latach stabilnej sytuacji finansowej spółki. - _ Ten podstawowy cel: wzrost przy zachowaniu finansowej stabilności, będzie nadal określał nasze priorytety na przyszłość _ - zapowiedział Krawiec.

Strategię działań na lata 2013-17 zarząd PKN Orlen przedstawił w listopadzie 2012 r. Zakłada ona inwestycje w grupie kapitałowej płockiego koncernu na poziomie 22,5 mld zł. Zgodnie z dokumentem spółka planuje do 2017 r. przeznaczyć 6,1 mld zł na działalność rafineryjną, dalsze 4,2 mld zł na energetykę, 5,1 mld zł na poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu z łupków, kolejne 4,7 mld zł na petrochemię oraz 2,4 mld zł na projekty w sektorze handlu detalicznego.

Publikując w 2012 r. strategię, PKN Orlen podkreślił, że _ budowa wartości koncernu nastąpi poprzez maksymalizację efektywności aktywów rafineryjnych, rozwój i dalszą poprawę operacyjną petrochemii, wzrost sprzedaży detalicznej, budowę mocy energetyczno-cieplnych oraz rozwój segmentu wydobycia ropy i gazu _. Krawiec wyraził wtedy przekonanie, iż spółka wytyczyła cele _ pozwalające sprawnie wykorzystać szanse i potencjał rozwoju największego koncernu paliwowego w Europie Środkowo-Wschodniej _, jakim jest płocki koncern.

Krawiec od czerwca 2008 r. pełnił funkcję wiceprezesa PKN Orlen, a na prezesa płockiego koncernu został powołany we wrześniu 2008 r. Od grudnia 2008 r. jest też przewodniczącym rady nadzorczej czeskiego Unipetrolu, w którym od maja 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. akcji.

Sławomir Jędrzejczyk jest wiceprezesem PKN Orlen ds. finansowych od września 2008 r. Wcześniej, od maja 2008 r., był członkiem zarządu spółki. Od stycznia 2014 r. jest członkiem rady dyrektorów przejętej przez PKN Orlen kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Ressources.

Piotr Chełmiński jest członkiem zarządu PKN Orlen ds. petrochemii od marca 2012 r. Od grudnia 2009 r. do kwietnia 2013 r. był prezesem czeskiego Unipetrolu. Obecnie jest członkiem rady nadzorczej tej spółki.

Krystian Pater jest związany z PKN Orlen od 1993 r. - wtedy spółka nosiła jeszcze nazwę Petrochemia Płock. Członkiem zarządu PKN Orlen jest od marca 2007 r. - obecnie ds. rafinerii. Jest także członkiem zarządu należącej do płockiego koncernu litewskiej spółki Orlen Lietuva.

Marek Podstawa jest członkiem zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży od marca 2012 r. Wcześniej, od stycznia 2009 r., był dyrektorem wykonawczym ds. sprzedaży detalicznej płockiego koncernu. Obecnie jest też szefem rady nadzorczej Orlen Deutschland, niemieckiej spółki z grupy PKN Orlen.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Orlen inwestuje w gaz ziemny 1,7 mld złotych - _ Znaczenie tego surowca dla naszego koncernu będzie rosnąć w kolejnych latach _ - zapowiedział prezes spółki.
PKN Orlen wykona kolejny odwiert w poszukiwaniu łupków Koncern, w oparciu o przyjęty harmonogram prac, planuje wykonać w 2014 roku co najmniej 4 otwory poszukiwawcze.
PKN Orlen zmienia ceny paliw w Polsce PKN Orlen podnosi hurtową cenę benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 7 złotych i obniża hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 9 złotych, a oleju napędowego o 8 złotych na tysiąc litrów.
Tagi: pkn orlen, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz