Notowania

złoto
30.10.2014 16:20

PKO BP sprzedał złoto o wartości pół miliona złotych

Bank zachęca: to dobra inwestycja, pozbawiona podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKO BP)
Zdzisław Jagiełło, prezes PKO BP

Od początku października do dzisiaj największy bank w Polsce sprzedaż złote sztabki o wartości 500 tysięcy złotych. PKO zachęca: złoto w domu to doskonała inwestycja.

Sztabki można kupić we wszystkich 1200 oddziałach oraz w sklepie online. Bank sprzedaje tylko produkty Mennicy Polskiej. Wśród dostępnych rozmiarów są sztabki o gramaturze od grama do kilograma. Bank podaje, że największą popularnością cieszą się te najmniejsze, w cenie 165 złotych.

Największą zaletą inwestycji jest brak podatku. _ - Złoto inwestycyjne jest zwolnione z VAT, więc można traktować je jako walutę, a nie surowiec i w ten sposób inwestować środki w horyzoncie długoterminowym. Pierwszy miesiąc sprzedaży złota w oddziałach PKO pokazał, że zainteresowanie tą formą inwestycji jest spore - _ mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Helbich, dyrektor biura kart i płatności w PKO Banku Polskim.

Inwestycja ma jednak wady. Po pierwsze - jest nią marża producenta. Spójrzmy na ofertę. Złotą sztabkę najwyższej próby o wadze uncji (niewiele ponad 31 gramów) w sklepie online można kupić za 4,315 tys. zł. To więcej, niż wynosi aktualna, rynkowa wartość złota. Za uncję na giełdzie w Londynie płaci się teraz niewiele ponad 4 tysiące złotych. Różnica związana jest między innymi z kosztem produkcji sztabki. Mennica Polska daje co prawda gwarancję, że odkupi zakupione wcześniej złoto, jednak już tylko po cenie rynkowej (czyli dzisiaj byłoby to około 4 tysięcy zł, a nie 4,3 tys., które zapłaciliśmy za produkt), pomniejszonej w dodatku o 2 procent.

Druga wada to ograniczony rynek zbytu. Utrudniona jest sprzedaż sztabek poza punktami skupu ich producenta, w tym za granicą. Mennica Polska nie jest zarejestrowana na londyńskiej giełdzie, a więc jej sztabki mogą być traktowane jako tak zwany _ złoty złom _ i wyceniane sporo poniżej rynkowej wartości.

Trzecia wada związana jest z rynkowymi notowaniami złota. W ciągu ostatnich dwóch lat jego wartość spadła o około 30 procent, podczas gdy większość rozwiniętych giełd akcji na świecie dwukrotnie więcej zyskała. Ostatnie spadki w dużym stopniu zmniejszyły znaczenie złota jako _ bezpiecznej przystani _na trudne czasy.

Notowania złota w ciągu ostatnich trzech lat

Przyszłe notowania również stoją pod znakiem zapytania, ze względu na bardzo niski poziom inflacji w najważniejszych gospodarkach świata. Tymczasem to właśnie drogocenny kruszec - w teorii - ma stanowić zabezpieczenie przed galopującymi cenami. Jeśli więc te w najbliższym czasie nadal będą stały w miejscu, rola złota będzie bardzo ograniczona.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m267250.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik-dal-zielone-swiatlo-pko-bp-na-przejecie,192,0,1645504.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ UOKiK dał zielone światło PKO BP na przejęcie jednego ze SKOK-ów ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik-dal-zielone-swiatlo-pko-bp-na-przejecie,192,0,1645504.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.platine.pl/i/art/183/255415_mhp.jpg ) ] (http://platine.pl/bizuteryjny-savoir-vivre-0-1636316.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Biżuteria w pracy. Zobacz, czego nie wypada ]( http://platine.pl/bizuteryjny-savoir-vivre-0-1636316.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m276197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny-metali-szlachetnych-szaleja-zloto-bije,54,0,1640246.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Ceny metali szlachetnych szaleją. Złoto bije rekordy ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny-metali-szlachetnych-szaleja-zloto-bije,54,0,1640246.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m267249.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik-pko-bp-wystapil-o-zgode-na-przejecie,63,0,1638719.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ PKO BP wystąpił o zgodę na przejęcie... ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik-pko-bp-wystapil-o-zgode-na-przejecie,63,0,1638719.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: złoto, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz