Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKO BP może przejąć Nordeę. Jest zgoda UOKiK

0
Podziel się:

W oparciu o portfel kredytów hipotecznych Nordei, PKO BP planuje budowę nowego banku hipotecznego.

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP
Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP (Jacek Waszkiewicz / Reporter)

Bank PKO BP, zarządzany przez Zbigniewa Jagiełło (na zdjęciu), może przejąć Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes UOKiK uznała, że transakcja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję.

Wniosek dotyczący przejęcia przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski kontroli nad trzema spółkami należących do grupy kapitałowej Nordea - Nordea Bank Polska, Nordea Finance oraz Nordea Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie wpłynął do urzędu w lipcu tego roku.

Jak donosi UOKiK, zgodnie z informacją wnioskodawcy, celem koncentracji jest rozszerzenie działalności PKO BP, m.in. w oparciu o placówki przejmowanego banku, a także stworzenie nowego banku hipotecznego, na bazie portfela kredytów hipotecznych Nordea Bank Polska.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że uczestnicy transakcji posiadają łącznie największe udziały na krajowych rynkach kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, depozytów dla gospodarstw domowych oraz produktów kartowych dla osób fizycznych. Wynikają one jednak z dotychczasowej pozycji PKO BP, dlatego transakcja nie wpłynie negatywnie na konkurencję. Po zakupie spółek grupy Nordea, bank nadal będzie musiał rywalizować na tych rynkach z innymi podmiotami.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Na finalizację transakcji banki mają 2 lata, bo po upływie tego czasu decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają.

Komentarz GPW: PKO BP przejmie inny bank. Jak reagują inwestorzy?

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)