Notowania

Przejdź na
pko
04.06.2014 05:55

PKO BP obsłuży finanse Poznania. To nie wszystko

Udział banku w finansowaniu samorządów kredytami przekracza w Polsce 17 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe)
Piotr Galas, Dyrektor w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski wygrał przetarg na obsługę budżetu Poznania i 307 jednostek związanych z miastem. Umowa została zawarta na 5 lat. Dodatkowo bank udzielił miastu kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 100 mln zł.

PKO BP rozpocznie obsługę budżetu miasta w styczniu 2015 roku. Obejmuje ona prowadzenie rachunków oraz realizację operacji bankowych we wszystkich systemach i trybach. Dodatkowo bank udzielił miastu kredyt do kwoty 100 mln zł. Jest przeznaczony na finansowanie przejściowego deficytu budżetu w kolejnych latach prowadzenia obsługi bankowej.

- _ Pozwala nam to umocnić pozycję podmiotu zaangażowanego w obsługę finansową jednostek samorządu terytorialnego. Od lat pozostajemy ważnym partnerem tego sektora _- podkreśla Piotr Galas, dyrektor departamentu klienta sektora publicznego w PKO BP.

Według danych NBP z grudnia 2013 roku udział PKO Banku Polskiego w finansowaniu samorządów kredytami przekracza 17 procent. Obecnie Bank obsługuje budżety województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego, a także wielu miast, w tym: Wrocławia, Szczecina, Zamościa, Grudziądza, Zielonej Góry, Płocka i Włocławka.

Dzięki obsłudze budżetu miasta, PKO Bank Polski zwiększył zaangażowanie w finanse jednego z najważniejszych samorządów w kraju. Wartość kredytów udzielonych miastu oraz powiązanym z nim podmiotom wynosi obecnie ponad miliard złotych.

Współpraca banku z samorządami dotyczy nie tylko kwestii czysto finansowych i oferowania produktów bankowych. Opiera się także na doradztwie w zakresie struktury finansowania czy modelu realizacji inwestycji, np. poprzez Partnerstwo Publiczno-Prywatne. 22 maja 2014 rozpoczęła się budowa spalarni, która będzie przetwarzała odpady z terenu miasta, jak również dziewięciu sąsiednich gmin. Instalacja ma zostać oddana do użytku w 2016 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pko, business news, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz