Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKO kupuje Nordeę za 2,8 miliarda złotych

0
Podziel się:

Przejęcie rozpoczyna proces integracji banków, który będzie realizowany w dwóch etapach.

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP.
Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP. (materiały prasowe PKO BP)

Grupa PKO Banku Polskiego powiększyła się o Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie (Nordea TUnŻ). Łączna kwota za spółki wyniosła blisko 2,81 miliarda złotych. Przejęcie rozpoczyna proces integracji banków, który będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje formalne połączenie obu instytucji, drugi fuzję operacyjną. Cały proces integracji potrwa około roku.

_ - Do tej pory PKO Bank Polski rozwijał się organicznie, umacniając pozycję lidera rynku. Przejęcie aktywów Nordea pozwoli nam na przyspieszenie wzrostu. Integracja spółek w ramach jednej grupy kapitałowej to jedno z naszych najważniejszych celów na najbliższy rok - _podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Do czasu przewidywanej na początek października 2014 roku fuzji prawnej, Nordea Bank Polska będzie osobną spółką w grupie kapitałowej Banku. Oba banki zachowają odrębność w zakresie świadczonych usług. Z wyjątkami. Od chwili wejścia spółek Nordea do grupy PKO klienci obu banków mogą bezpłatnie korzystać z połączonej sieci bankomatów w przypadku transakcji kartami debetowymi.

Od początku kwietnia tego roku klienci PKO, nabywający i posiadający kredyty hipoteczne oraz karty kredytowe, będą mogli skorzystać z oferty ubezpieczeń na życie Nordea Polska TUnŻ. Wkrótce w sieci Nordea dostępna będzie m.in. pożyczka gotówkowa PKO Banku Polskiego. Od września ubiegłego roku Nordea Bank Polska oferuje natomiast 27 funduszy i subfunduszy otwartych, program regularnego oszczędzania (OPI) oraz portfele inwestycyjne PKO TFI, które zostały przygotowane specjalnie dla klientów Nordea.

Nordea Bank Polska przestanie funkcjonować jako oddzielny podmiot dopiero od momentu fuzji prawnej. Wówczas PKO Bank Polski automatycznie stanie się stroną wszystkich zawartych umów z klientami. W ciągu dwóch tygodni po zakończeniu fuzji prawnej markę Nordea Bank Polska zastąpi logo PKO Banku Polskiego. Natomiast siedziba Nordea Bank Polska w Gdyni zostanie wykorzystana przez Bank Hipoteczny, który tworzy PKO Bank Polski.

Fuzja prawna nie jest równoznaczna z ujednoliceniem działania obu instytucji z perspektywy klientów. Proces integracji banków zakończy zaplanowana na połowę 2015 roku fuzja operacyjna, czyli połączenie operacji, systemów i zasobów IT obu instytucji. W tym okresie nastąpi stopniowe ujednolicenie działalności.

Nordea Polska TUnŻ pozostanie oddzielną spółką w grupie PKO Banku Polskiego i funkcjonować będzie pod marką PKO. Natomiast Nordea Finance Polska, prowadząca działalność leasingową i faktoringową, docelowo zostanie połączona z PKO Leasing.

_ - W związku z zamknięciem transakcji grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego powiększyła się o ponad dwa tysiące pracowników ze spółek Nordea, do ponad 29 tys. osób - _ wyjaśnia Zbigniew Jagiełło.

PKO Bank Polski dzięki przejęciu umocni swoją pozycję rynkową. Sieć sprzedaży zwiększy się o 25 proc. w największych miastach. Segment klientów zamożnych wzrośnie natomiast o 8 proc. Transakcja przyczyni się do wzmocnienia pozycji PKO w segmencie bankowości korporacyjnej, zwłaszcza w zakresie emisji obligacji komunalnych i dla firm oraz obsługi przedsiębiorstw z kluczowych sektorów gospodarki, a także usług rozliczeniowych o zasięgu międzynarodowym. Fuzja przyspieszy także rozwój oferty grupy w zakresie produktów leasingowych i faktoringowych.

Notowania PKO Banku Polskiego na GPW w ostatnich trzech miesiącach

- _ Zarząd PKO Banku Polskiego w kwietniu lub maju podejmie decyzję w sprawie podziału zysku banku osiągniętego w 2013 roku - _ mówił trzy tygodnie temu prezes Zbigniew Jagiełło. W tym okresie bank zaprezentuje również rekomendację zarządu dotyczącą dywidendy. Zysk netto grupy w całym 2013 roku wyniósł 3,23 mld zł, czyli był o 13,6 proc. niższy niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)