Notowania

pkp
16.12.2014 06:00

PKP Cargo będzie budować wagony?

Najbardziej prawdopodobna jest produkcja węglarek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP CARGO S.A.)
Adam Purwin, prezes PKP Cargo

Największy kolejowy przewoźnik zajmujący się transportem towarów w Polsce zamierza rozpocząć produkcję wagonów. - _ W pierwszej kolejności analizujemy możliwość produkcji węglarek jako podstawowego typu wagonów _ - komentuje dla Money.pl przedstawiciel spółki. Miałyby one dołączyć do floty PKP Cargo._ _

- _ Obecnie jesteśmy na etapie analizowania rentowności realizacji takiego planu. W tym celu między innymi porównujemy koszt produkcji wagonów przez naszą spółkę z kosztem ich zakupu na wolnym rynku. Dopiero po zakończeniu etapu analizy aspektów finansowych podejmiemy ostateczną decyzję. Jednocześnie liczę na to, że będziemy mogli wykorzystywać w przyszłości posiadane przez PKP Cargo wewnętrzne kompetencje do realizacji tego zadania _ - komentuje dla Money.pl rzecznik spółki, Mirosław Kuk.

Spółka na początku zamierza skupić się na wywarzaniu wagonów służących do przewozu węgla. Priorytetem ma być zaspokojenie własnego zapotrzebowania na tego typu wagony.

-_ W pierwszej kolejności analizujemy możliwość produkcji węglarek jako podstawowego typu wagonów. W perspektywie wielu lat będziemy wymieniać stopniowo część posiadanego taboru, dlatego byłby to dobry moment do rozpoczęcia ich produkcji. Oprócz węglarek moglibyśmy także produkować inny typy wagonów np. platformy intermodalne _ - kontynuuje wypowiedź dla Money.pl, Mirosław Kuk.

Dzięki temu pomysłowi PKP Cargo zamierza zaoszczędzić. Przedstawiciel spółki nie zdradza jednak kwoty, która jest aktualnie przedmiotem analiz. Dodaje, że warunkiem realizacji planu samodzielnej produkcji wagonów jest jego mocne ekonomiczne uzasadnienie.

Spółka na koniec trzeciego kwartału tego roku miała blisko 48 procent udziału w przewozach intermodalnych koleją w Polsce pod względem przewiezionej masy i 52 procent pod względem wykonanej pracy przewozowej.

Praca przewozowa w tym przypadku jest to suma prac wykonanych przy przewozach ładunków transportu kolejowego. Jednostką miary pracy przewozowej jest tonokilometr. Idąc dalej jeden tonokilometr to przewóz 1 tony ładunku na odległość 1 km.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkp, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz