Notowania

pkp cargo
02.02.2015 12:43

PKP Cargo przejmie udziały w spółce Pol-Miedź Trans. Jest porozumienie

Spółka podała, że porozumienie uprawnia spółkę do przeprowadzenia badania stanu przedsiębiorstwa PMT, a także do złożenia odpowiedniego wniosku do UOKiK-u.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP CARGO S.A.)

PKP Cargo zawarło z KGHM wstępne niewiążące porozumienie w sprawie potencjalnego objęcia przez spółkę udziałów w Pol - Miedź Trans - podało PKP Cargo w komunikacie.

_ W ramach transakcji spółka, w zamian za aport w postaci lokomotyw oraz wkład pieniężny, obejmie nowe udziały w PMT stanowiące 49 proc. w kapitale zakładowym PMT oraz uprawniające do 49 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników PMT. Przed realizacją transakcji KGHM i PMT dokonają wydzielenia z PMT części przedsiębiorstwa PMT zaangażowanych w działalność inną niż działalność w zakresie towarowego transportu kolejowego _ - napisano w komunikacie.

PKP Cargo podało, że porozumienie uprawnia spółkę do przeprowadzenia badania stanu przedsiębiorstwa PMT, a także do złożenia odpowiedniego wniosku do UOKiK-u.

Strony planują przeprowadzenie transakcji w drugim kwartale 2015 roku.

"_ Projekt wpisuje się w długofalową strategię naszej grupy, zakładającą koncentrację na podstawowej działalności. Branżowy partner dla działalności kolejowej pozwoli ograniczyć nakłady inwestycyjne w tym obszarze, przy jednoczesnym wzmocnieniu PMT na rynku przewozów kolejowych __ _- poinformował cytowany w komunikacie prasowym Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.

Dla PKP Cargo inwestycja w PMT oznacza poszerzenie bazy klientów i możliwość bardziej efektywnego wykorzystania zaplecza taborowego. PMT jest spółką w 100 proc. zależną od KGHM.

Według danych za 11 miesięcy 2014 r. jej udział w polskim rynku kolejowym wg przewiezionej masy towarów wynosił 2,36 proc., a wg wykonanej pracy przewozowej 2,13 proc.

Zobacz notowania akcji spółki PKP Cargo w ostatnich trzech miesiącach:

W 2013 r. PMT osiągnęło ponad 500 mln zł przychodów i 11 mln zł zysku. Dysponuje taborem w postaci 61 lokomotyw i 1493 wagonów (stan na koniec grudnia 2014 roku). Obecnie trwa proces wydzielania z PMT części przedsiębiorstwa odpowiedzialnej za działalność inną niż kolejową.

We wrześniu 2014 roku PKP Cargo informowało, że planuje w pierwszej połowie 2015 r. objąć do 50 proc. udziałów w spółce Pol-Miedź Trans.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkp cargo, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz