Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
10.06.2015 14:17

PKP Cargo przejmuje AWT. Zmienia prezesa czeskiego przewoźnika

Roszady personalne trwają już kilka tygodni, a będzie ich więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP CARGO S.A.)

Zbigniew Klepacki został powołany na prezesa - dyrektora generalnego Advanced World Transport (AWT), poinformował prezes PKP Cargo Adam Purwin (na zdjęciu). Zmiany personalne to efekt przejęcia czeskiego przewoźnika pod koniec maja.

Zbigniew Klepacki był. m.in. wiceministrem infrastruktury i rozwoju odpowiedzialnym za kolej i członkiem rady nadzorczej PKP Cargo.

Pod koniec maja PKP Cargo nabyło 80 procent udziałów AWT w wyniku zawarcia umowy przenoszącej własność udziałów i zapłaty ceny w wysokości 103,2 mln euro, czyli około 428 mln zł. AWT jest drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym w rejonie Europy Środkowej i Południowej.

Zmiana na stanowisku prezesa nie jest jedyną roszadą we władzach spółek z grupy PKP Cargo. Dotychczasowy prezes AWT David Prchal będzie dyrektorem zarządzającym ds. finansowych w PKP Cargo, a David Kostelnik - członek zarządu AWT ds. operacyjnych - zostanie dyrektorem zarządzającym ds. przewozów międzynarodowych w grupie.

W ostatnim czasie przemeblowaniu uległ też skład rady nadzorczej PKP Cargo. W kwietniu spółka informowała o powołaniu do RN Raimondo Egginka, który pełni tę funkcję także w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (od 2009 r.), AmRest Holding SE (od 2010 r.), Lubelski Węgiel "Bogdanka" (od 2012 r.), Perła - Browary Lubelskie (2004-2005 oraz od 2008 r.), Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (od 2015 r.) i Suwary (od 2015 r.).

Restrukturyzacja zatrudnienia czeka też szeregowych pracowników grupy PKP Cargo. Spółka wdraża program dobrowolnych odejść, licząc, że skorzysta z niego około 250 pracowników i chce przeznaczyć na ten cel do 19,7 mln zł. Rezerwa na przyszłe zobowiązania z tytułu PDO obciąży wynik za drugi kwartał bieżącego roku.

Publikacja raportu za okres kwiecień-czerwiec oraz całe pierwsze półrocze zaplanowana jest na 27 sierpnia. Dane za pierwsze trzy miesiące roku nie były najlepsze. Grupa zarobiła "na czysto" 17,81 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 56,87 mln zł zysku.

Wyniki kwartalne grupy PKP Cargo (w tys. zł)

PKP Cargo działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48 procent udziału w rynku według masy i ok. 57 procent według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

PKP Cargo połączy Bałtyk z Adriatykiem?

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: transport, pkp cargo, kgn, pkp, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz